امور زیربناییكشاورزي و دامپروري

الزام توجه به پتانسیل‌های صادراتی

طی سال‌های گذشته، ۱۰ درصد سهم واردات قزاقستان را کالاهای کشاورزی تشکیل داده، در حالی که ایران در مجموع ۰٫۱۸ درصد کالاهای غیرنفتی این کشور را تامین کرده است.

طی سال‌های گذشته، ۱۰ درصد سهم واردات قزاقستان را کالاهای کشاورزی تشکیل داده، در حالی که ایران در مجموع ۰٫۱۸ درصد کالاهای غیرنفتی این کشور را تامین کرده است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، یکی از کشورهای آسیای میانه قزاقستان است که با کشورهایی نظیر چین، روسیه، قرقیزستان، ترکمنستان و ازبکستان مرز مشترک دارد.

البته دریای خزر مرز آبی بین ایران و قزاقستان را رقم زده است. این کشور در سال ۲۰۱۵ به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمد و در مجموع ۰٫۱۶ درصد حجم کل واردات جهان را به خود اختصاص می‌دهد. طبق آمارهای منتشر شده توسط اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران، ایران در سال ۲۰۱۶ تنها ۰٫۱۸ درصد در صادرات کالاهای غیرنفتی به قزاقستان سهم داشت.

در میان کالاهای صادرشده از ایران به قزاقستان در سال ۹۵، انواع نباتات باارزش ۱۱۹٫۵ میلیون دلار در صدر گروه کالایی قرار گرفته است. در ردیف دهم نیز فرآورده‌های سبزیجات و برخی میوه‌ها به ارزش ۱٫۹ میلیون دلار به چشم می‌خورد. شیر و محصولات خوراکی که منشاء حیوانی دارند با ارزش ۱٫۰۶ میلیون دلار و قهوه و چای با ارزش ۰٫۴۲ میلیون دلار به ترتیب در ردیف‌های بعدی قرار می‌گیرد. البته در همین سال انواع پسته، انگور خشک‌کرده و انواع خرما به قزاقستان صادر شده که در مجموع ۱۱۲٫۷ میلیون دلار ارزآوری داشته‌اند.

این در حالی است که قزاقستان تنها در سال ۲۰۱۶ انگور تازه به ارزش ۵۸ میلیون و ۲۰۴ هزار دلار، قند، نیشکر و چغندرقند به ارزش ۵۷ میلیون و ۲۶۲ هزار دلار، انواع شیرینی به ارزش ۵۵ میلیون و ۹۱۵ هزار دلار، گوجه‌فرنگی به ارزش ۴۱ میلیون دلار و انواع میوه‌های هسته‌دار به ارزش ۴۱ میلیون و ۸۹۷ هزار دلار وارد کرده که ایران در این بین سهم قابل توجهی ندارد. به‌عنوان مثال اگرچه قزاقستان برای خرید سیب تازه در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار هزینه کرده، اما تنها ۹۸ هزار دلار آن وارد ایران شده است. آن هم در شرایطی که در برخی مزارع سیب‌های تولیدشده توسط کشاورزان ایرانی به‌دلیل نبود بازار در مزرعه سرگردان می‌مانند؛ بنابراین شناخت پتانسیل‌های وارداتی قزاقستان برای صادرکنندگان ایرانی بسیار ضروری خواهد بود؛ زیرا بیش از ۱۰ درصد سهم واردات این کشور در سال ۲۰۱۵ مربوط به کالاهای کشاورزی است و ایران به‌دلیل مرز آبی مشترکی که با این کشور دارد، به‌راحتی می‌تواند سهم بالایی از این مقدار را به خود اختصاص دهد./

منبع

ایانا

  کد خبر
105449
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *