انرژی

بارش نرمال در آخرین ماه سال/ ضرورت اجرای برنامه‌های کنترل مصرف آب

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی از بارش بیش از حد نرمال در آخرین ماه سال جاری خبر داد و افزود: بارش نرمال یا بیش از نرمال اسفندماه، کم‌بارشی ماه‌های گذشته را جبران نمی‌کند و لازم است اجرای برنامه‌های کنترل و مصرف بهینه آب مورد توجه جدی قرار گیرد.

مجید حبیبی نوخندان در گفت وگو با ایسنا، ضمن پیش‌بینی شرایط جوی کشور در آخرین ماه سال۹۶، اظهار کرد: بارش اسفند ماه بیش از حد نرمال پش‌بینی می‌شود ، حتی در برخی نواحی جنوبی، جنوب غربی و غربی احتمال وقوع بارش‌های سنگین منجر به سیل تا هفته سوم اسفند ماه وجود دارد.

وی تاکید کرد: علی‌رغم افزایش بارش‌ها در ماه جاری، با توجه به کم‌بارشی شدید کشور از ابتدای سال زراعی (اول مهر) تا نیمه زمستان، امکان جبران این کم بارشی‌ها در باقیمانده سال زراعی وجود ندارد، بنابراین باید به وضعیت بحرانی منابع آب توجه کافی شود. بدیهی است که در چنین شرایط آبی؛ اجرای برنامه‌های کنترل و مصرف بهینه آب و انرژی اهمیت بالایی دارد.                                             

رییس پژوهشکده اقلیم‌شناسی در ادامه گفت: هفته اول سال ۱۳۹۷ هفته کم بارشی به ویژه برای مناطق غرب و جنوب کشور خواهد بود و در سه ماه آینده از ۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد ۹۷ بارش کشور به ویژه در مناطق شمالی (حوضه خزر) و مناطق شرقی کشور گرایش به کمتر از حد نرمال دارد.

به گفته حبیبی نوخندان، علاوه بر اسفند ۹۶، میانگین بارش کشور در فروردین ماه ۹۷ نرمال و در اردیبهشت ماه این سال میزان بارش کمتر از حد نرمال خواهد بود.

پیش بینی دمای سه ماه آینده بیش‌تر از حد طبیعی 

این کارشناس حوزه هواشناسی در ادامه وضعیت دمایی کشور را نیز طی ماه‌های آینده پیش‌بینی کرد و گفت: میانگین دمای سه ماه آینده بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود اما احتمال وقوع ناهنجاری‌های خفیف منفی دمای هوا در نیمه دوم اسفند ماه وجود دارد.

وی افزود: در دوره اسفند ۹۶ تا اردیبهشت ۹۷، میانگین دما در مناطق غربی ۱.۵ درجه بیشتر از نرمال و در مرکز و شرق کشور در حد نرمال پیش‌بینی می‌شود و در سایر نواحی افزایش دما در حد یک درجه خواهد بود.
انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
132320
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *