اقتصاد کلان

استاندار تهران عنوان کرد:

تحقق شعار حمايت از كالاي ايرانی در گرو مبارزه با قاچاق کالا

استاندار تهران در جلسه كمیسیون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، شرط تحقق شعار حمايت از كالاي داخلي را در افزايش كيفيت كالا، ارائه خدمات سريع به توليدكنندگان و مبارزه با قاچاق كالا عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از استانداری تهران ،نخستین جلسه كمیسیون برنامه ریزی،هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق كالا و ارز استان تهران امروز (سه شنبه ٢٨ فروردین ماه)به ریاست استاندار و با حضور محسن همدانی معاون امور امنیتی و انتظامی استانداری،پور احمد نژاد دبیر كمیسیون و مدیران كل دستگاه های عضو برگزار شد.

محمد حسین مقیمی در این جلسه اظهار داشت: برای پایین آوردن قیمت تمام شده كالاها، دولت نقش دارد و نیاز است مجوز سرمایه گذاران طی پنج روز صادر شود و با افزایش بروكراسی هزینه های سرمایه گذاران بالا می رود.

استاندار تهران با بیان اینكه دولت تصمیمی در بخش ارزی گرفته است كه باید اجرایی شود گفت: بانك مركزی در اطلاعیه ها تكلیف محل های مصرف ارز و مقدار آن را مشخص كرده است.

وی افزود: اشتهای بازار ارز فراوان است ودولت تصمیم به موقع و درستی گرفته است و ما عوامل اجرایی باید تلاش كنیم این تصمیم در كنترل بازار ارز اجرا شود.

استاندار تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شعار امسال در حمایت از كالای ایرانی گفت: دستگاه های دولتی تكالیفی برای عملیاتی شدن شعار سال دارند و زمانی كالاها در بازار خریدار پیدا می كند كه تمایل به خرید تولید داخل باشد و شرط آن افزایش كیفیت تولید داخلی است و سازمان های استاندارد و صنعت ،معدن و تجارت در این بخش نقش مهمی دارند.

وی ،تلاش برای كاهش قیمت كالا های با كیفیت در مقایسه با كالای خارجی را در حمایت از كالای داخلی مهم دانست و افزود:برای پایین آوردن قیمت تمام شده كالاها، دولت نقش دارد و نیاز است مجوز سرمایه گذاران طی پنج روز صادر شود و با افزایش بروكراسی هزینه های سرمایه گذاران بالا می رود.

استاندار تهران ادامه داد: برای تأمین نقدینگی سرمایه گذاران از سوی بانك ها برنامه های فعلی پاسخگو نیست و رفتارها با تولیدكننده ها باید اصلاح شود تا شاهد كاهش قیمت تمام شده در تولید باشیم.

مقیمی با بیان اینكه باید وظایف دولتی خود را در مقابل تولیدكنندگان،سرمایه گذاران و كارآفرینان به موقع و درست انجام دهیم عنوان كرد: اگر مقابل كالای قاچاق را نگیریم شعار حمایت از كالای ایرانی و اجرای سیاست های آن محقق نمی شود .

وی تأكید كرد:كالای قاچاق یعنی كالای ته انباری و استوك كه در سایر كشورها خریدار ندارد و بدون اینكه عوارض گمرك و حقوق دولتی را پرداخت كنند وارد كشور شده و طبیعی است كه ارزانتر به فروش می رسد.

استاندار تهران خطاب به مدیران گفت:برای برخورد جدی با كالای قاچاق هیچ توصیه وسفارشی را در مواجهه با كالای قاچاق پاسخ ندهید.

گفتنی است،در این جلسه موضوع گزارش آخرین وضعیت بازار ارز تهران مطابق تصمیم گیری های دولت و بررسی دلایل التهاب اخیر در بازار ارز نیز از سوی نماینده بانك مركزی در دستور كار قرار گرفت.

  کد خبر
147359
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *