بانک و بیمهطلا و ارز

کدام صنایع از نوسانات نرخ ارز آسیب دیدند؟/ دست برتر "ارتا یاران ایرانیان" در تجارت بین‌الملل

عباس ضیایی نیری اقتصاددان، از جمله اصلی‌ترین موانع بر سر راه فعالیت بخش خصوصی در فضای کنونی اقتصاد ایران را مشکلات بانکی و سوئیفت، عدم همکاری مناسب بانک‌های اروپایی و همچنین ترس شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا دانست.

عباس ضیایی نیری، دارای تحصیلات کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه ابوظبی که در حال حاضر مدیرعامل شرکت بازرگانی آرتا یاران ایرانیان را بعهده دارد، درباره تاثیر نوسانات نرخ ارز بر وضعیت اقتصادی کشور گفت: متاسفانه افزایش نرخ ارز ضربه مهلکی بر پیکره اقتصادی کشور وارد کرد و برخی سیاست‌گذاری های عجولانه در تک نرخی کردن ارز، موجب به وجود آمدن هیجانات کاذب در تمامی بازارهای کشور شد که در میان واردکنندگان و مصرف کنندگان بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

وی معتقد است، البته افزایش دلار در صنایع صادرات محور از بعضی جهات به نفع صاحبان آن صنایع است؛ اما از طرفی با بالا رفتن هزینه‌های اصلی و فرعی همان صنایع عملا توفیقی در پیشرفت آن‌ها به مانند سنوات گذشته حاصل نخواهد شد.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد؛ ایران با وجود نخبگان علمی و شرایط مناسب بومی در برخی صنایع، متاسفانه روز به روز جایگاه خود را حتی در میان کشورهای منطقه از لحاظ صنایع همسو با دنیای جدید از دست‌ می‌دهد.

ضیایی نیری تصریح کرد: البته در صنایع نظامی و دارویی ونیز صنایع مربوط به پتروشیمی و فلزات پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ایم، اما در صنایعی مانند پوشاک و خودرو با وجود تبلیغات بسیار در جایگاه مناسبی قرار نداریم.

ضیایی نیری با بیان اینکه اتاق بازرگانی برای بهبود وضعیت شرکت‌های بازرگانی قدم‌های موثری برداشته است، گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر اتاق بازرگانی با ایجاد بسترهای مناسب گفت‌وگو و سیاست‌گذاری‌های صحیح مانند ابلاغ سیاست کلی اصل۴۴ و توجه به آن، توانسته است قدم‌های روشنی در مجموعه اقتصادی کل کشور بردارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: همچنین اتاق بازرگانی با همکاری خارج‌ از مناسبات مرسوم امروزی، موفق شده است توازنی در همکاری با تمامی بازرگانان و هولدینگ‌های تجاری بردارد؛ اما اینکه دولت با شرکت‌های وارداتی همکاری مثبتی را داشته باشد، در عمل به خاطر برخی سیاست‌ها و معضلات ریشه‌ای، به درستی صورت نپذیرفته و توقع واردکنندگان در تسهیل  فعالیت‌های بازرگانی نیز برآورده نشده‌است البته امیدواریم با حمایت دولت این شرایط فراهم شود.

ضیایی نیری یادآور شد: پتانسیل‌های موجود در کشور آنقدر از نظر وزن اقتصادی بالا است که اگر مسئولان اجرایی کشور سیاست‌های صحیح، کارشناسی شده و خارج از هیجانات روانی را اجرا کنند، حمایت به موقع از تمامی بخش‌های اقتصادی کشور و بنگاه‌های تولیدی صورت پذیرد، می‌توان در مسیر ترمیم ساختمان اقتصاد کشور قدم برداریم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم سیاست‌های صحیح ارزی هر چه سریعتر تبیین شود. همچنین استفاده از نخبگان دانشگاهی در ترسیم سیاست‌گذاری‌ها در دستور کار مسئولان اقتصادی دولت و مجلس قرار بگیرد.

شرکت "ارتا یاران ایرانیان" را بیشتر بشناسید

مدیرعامل شرکت بازرگانی ارتا یاران ایرانیان همچنین در ادامه با اشاره به اینکه شرکت بازرگانی آرتا یاران ایرانیان از سال۷۹ فعالیت‌های تجاری خود را از کشور امارات متحده عربی آغاز کرده است، به ارائه تاریخچه‌ای از فعالیت‌های شرکت پرداخت و گفت: شرکت ارتا یاران ایرانیان در سال۸۷ در تهران تاسیس و در واقع ادامه دهنده فعالیت‌های تجاری بود که از سال ۷۹ در امارات متحده عربی آغاز شده بود.

حیطه فعالیت شرکت بر اساس اساسنامه، شامل: صادرات و واردات، خرید و فروش کلیه کالاهای مجاز بازرگانی و همچنین انجام تمامی امور عمرانی اعم از ساخت و ساز ابنیه، برج سازی، شهرک سازی و ساخت مجموعه‌های توریستی است که البته با رکود این بخش ترجیحا فعالیتی در این زمینه صورت نگرفته است.

این شرکت همچنین در مناقصات، مزایدات داخلی و خارجی و فعالیت با برخی گروه‌های پتروشیمی و نفت در داخل و خارج از کشور فعالیت می‌کند که جزء  عمده فعالیت‌های آرتا یاران  محسوب می شود.  

گفتنی است؛ عمده فعالیت ارتا یاران ایرانیان، با کشور عمان صورت می‌پذیرد که علی‌رغم فعالیت بسیار کم تجار ایرانی در این کشور بر خلاف شیخ نشین امارات در بیشتر فعالیت‌ها حتی با وجود تحریم، مناسبات خوبی را با بازرگانان خصوصی و دولتی ما دارد.

همچنین امارات و روسیه و چین هم در فعالیت‌های داخلی و مرتبط با نوع سیاست اقتصادی با مجموعه ارتا یاران‌ ایرانیان همکاری‌های مناسبی دارند و در امارات نیز در حوزه منطبق با معاملات انجام گرفته شده با ژاپن و برخی کشورهای حوزه بالکان مناسبات تجاری خوبی را داریم و در حال گسترش این مناسبات هستیم.

منبع

اقتصاد.آنلاین

  کد خبر
168771
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

1 thought on “کدام صنایع از نوسانات نرخ ارز آسیب دیدند؟/ دست برتر "ارتا یاران ایرانیان" در تجارت بین‌الملل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *