بانک پارسیان
بورسبورس اوراق

صعود به قله ۱۶۰ هزاری شاخص با تقویت ۳۲۰۹ واحدی /بازار سهام همچنان میزبان نقدینگی جدید

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی با تقویت حجم تقاضا در گروه پالایشی‌ها، فلزات اساسی، گروه ساختمانی و تک‌سهم‌های دارویی رو به رو بودند که حجم گردش معاملات و سهام حاکی از میزبانی از نقدینگی‌ جدید است.
به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۳۱ شهریور ماه ۹۷ با افزایش ۳۲۰۹ واحدی به رقم ۱۶۰ هزار و ۵۳۸ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۸۲۶ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۹۳۰ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۳۵۶۰ واحدی به رقم ۱۷۱ هزار و ۶۲۱ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۳۴۱ واحدی به رقم ۱۱۸ هزار و ۵۲۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۶۵۰۳ واحدی عدد ۳۱۸ هزار و ۴۹۵ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۰ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۷۸ واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های ملی صنایع مس ایران با ۲۱۲ واحد ، همراه اول با ۱۹۷ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۱۹۱واحدافزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های بانک ملت با ۶۸ واحد،پتروشیمی جم با ۴۷واحد و بانک تجارت با ۲۹ واحد کاهش ، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک هزارو ۳۵۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۴ میلیارد و ۶۲۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۲۱ هزار و ۱۵۳ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های داروسازی زهراوی، کارخانجات داروپخش، نفت سپاهان، توسعه شهری توس‌گستر، پتروشیمی مارون، سازه پویش، قند هکمتان، بازرگانی و تولیدی مرجان کار، سرامیک‌های صنعتی اردکان، بیمه رازی، دارویی رازک، کشتی‌رانی آریا، فراورده‌های تزریقی ایران، فروسیلیس ایران، پشم‌بافی توس، بیمه میهن، لامپ پارس شهاب، داده‌پردازی ایران، سرمایه‌گذاری وثوق امین، پشم شیشه ایران، مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر، مهرکام‌پارس، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس خوزستان، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، لیزینگ رایان سایپا، نیروگاه دماوند، گروه بهمن، سیمان مجد خواف، گروه صنایع معادن فلات ایرانیان، قطعات اتومبیل ایران، تولید تجهیزات سنگین هپکو، رینگ‌سازی مشهد، پتروشیمی امیرکبیر از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های داروسازی زاگرس، فارمدپارس، توکارنگ فولاد سپاهان، سرمایه‌گذاری سایپا، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، سرامیک صنایع اردکان، پارس سرام، پارس خودرو، سرمایه‌گذاری رنا، زامیاد، گلتاش، لعابیران، سرمایه‌گذاری شفادارو، ایران خودرو، داروسازی ابوریحان، پتروشیمی فجر، سایپا، سیمان دورود، سازه‌پویش، فرآورده‌های نسوز آذر، سیمان خوزستان، سرمایه‌گذاری بهمن، بانک پارسیان، حق تقدم خرید سرمایه‌گذاری رنا، آسیا سیر ارس، سرمایه‌گذاری اعتلای البرز، بیمه میهن، توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی آرین توسکا، پتروشیمی امیرکبیر، توکارنگ فولاد سپاهان، صنایع ریخته‌گری ایران، صنایع بسته‌بندی مشهد، پتروشیمی مارون، صنایع جوشکاب یزد بازگشایی شدند.

امروز همچنین ۴۰ میلیون سهم از کل سهام شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش به قیمت هر سهم ۱۷۰ تومان در بازار دوم فرابورس به روش ثبت سفارش عرضه اولیه شد.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد ۸۱۰ میلیون سهم تاپیکو به ارزش ۱۵۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی مواجه بود. همچنین ۹۰.۵ میلیون سهم بانک سینا به ارزش بیش از ۱۰.۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

در تأمین سرمایه امید نیز ۴۸.۵ میلیون سهم به ارزش ۸.۵ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت و اندکی بیش از ۴۴ میلیون سهم پتروشیمی خارک به ارزش بیش از ۱۶۳.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی همراه بود.

در فولاد مبارکه اصفهان نیز امروز ۲۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان کد به کد شد. بیش از ۱۶ میلیون سهم سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش کمتر از ۳ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت و بیش از ۱۳.۵ میلیون سهم صنایع پتروشیمی دهدشت به ارزش کمتر از ۲.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده همراه شد.

امروز همچنین ۱۳ میلیون سهم بانک ملت به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت و در نهایت اندکی بیش از ۱۱ میلیون سهم کارگزاران بورس کالای ایران به ارزش ۶.۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

همچنین امروز ۸ میلیون سهم معدنی و صنعتی گل‌گهر به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان کد به کد شد و ۷.۵ میلیون سهم پتروشیمی مبین به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان با معاملات انتقالی همراه بود. در پتروشیمی جم نیز ۷ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۱۲ میلیارد تومان کد به کد شد.

همچنین بیش از ۴ میلیون سهم تأمین ماسه ریخته‌گری به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان معاملات انتقالی را تجربه کرد و ۴ میلیون سهم کشت و دام قیام اصفهان به ارزش بیش از یک میلیارد تومان در محدوده صفر تابلو با معاملات انتقالی روبه‌رو بود.

بر اساس این گزارش، امروز بازار سهم در حالی شاهد عبور شاخص کل بورس از میانه کانال ۱۶۰ هزار واحدی بود که با تداوم میزبانی بازار سرمایه از نقدینگی جدید، حجم معاملات سهام با قدرت تازه‌ای به گردش در آمده است در این بین نمادهای معاملاتی گروه‌های فلزات اساسی، پالایشی‌ها و گروه ساختمانی در کنار تک‌سهم‌های گروه دارویی همچنان برای خریداران سهام که اغلب حقیقی‌های بازار را شامل می‌شوند، حرف‌های بسیاری دارند.

این در حالی است که انتشار نامه وزیر صنعت به سرپرست وزارت اقتصاد مبنی بر توافق بر سر تبدیل بدهی بدهکاران ارزی به ریالی و تسویه آن با نرخ روز گشایش اعتبار توانسته به گروه پالایشی‌ها و تجهیزاتی‌ها، پیمانکاری‌ها و سیمانی‌ها جانی تازه ببخشد، هر چند که به نظر می‌رسد با توجه به پیش‌خور شدن اثر این نامه و در عین حال لزوم اصلاح قیمتی در اغلب نمادهای معاملاتی این گروه چندان اثر مؤثری برای این گروه نمی‌توان انتظار داشت.

در برخی سهم‌ها از جمله سمگا نیز اگر چه رشد مداوم قیمت سهام سر به فلک گذاشته و با توقف‌های پی در پی نوسان ۲۰ درصدی مواجه شده است، اما وضعیت بنیادی این سهم و تأثیر معاملات ضربدری حاکی از وجود حباب قیمتی در این سهم دارد.

اگر چه امروز اغلب معاملات بازار به دلیل مواجه شدن با تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام با توقف به ویژه در گروه دارویی‌ها مواجه شدند، اما به نظر می‌رسد بازار تشنه سهام با استراتژی کسب بازده صنعت به صنعت و گروه به گروه در حال نوسان است. بازاری که بهترین فرصت برای عرضه‌های اولیه سهام و معرفی ابزارهای معاملاتی جدید به متقاضیان تشنه این بازار است.

منبع
فارس
  کد خبر
209553
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *