تجارتصوتكشاورزي و دامپروري

صادرات ۳۰۳ هزار تنی گوجه فرنگی در پنج ماه

مدیرکل هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات ۳۰۳ هزار تنی گوجه فرنگی طی پنج ماهه سال جاری در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، محمود بازاری در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۱۲۳ درصد و از حیث ارزشی ۲۱۷ درصد رشد را نشان می دهد.

وی اظهارداشت: ارزش اقتصادی صادرات ۳۰۳ هزار تنی گوجه فرنگی در مدت پنج ماهه نخست سال جاری ۱۱۱ میلیون دلار بوده است.

مدیرکل هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بخش عمده این محصول به بازارهای عراق، روسیه و افغانستان صادر شده است.

وی افزود: افزایش قابل توجه صادرات محصول گوجه فرنگی بیشتر متاثر از مزیت های قیمت ارز بوده است.

بازاری در ادامه ضمن اشاره به ممنوعیت صادرات محصول گوجه فرنگی به رادیو اقتصاد توضیح داد: «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت ۲۷ شهریور ماه سال جاری طی نامه ای به رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران صادرات گوجه فرنگی را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد.

وی افزود: این تصمیم به دنبال افزایش نامعقول قیمت گوجه فرنگی طی روزهای گذشته در بازار داخل اتخاذ شده است.

مدیرکل هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران اظهارداشت: افزایش بی رویه قیمت گوجه فرنگی جدا از اعتراضات مردمی صدای تولیدکنندگان صنایع تبدیلی را هم درآورده است.

وی با بیان اینکه گوجه فرنگی ماده اولیه تولید رب در کشور است، گفت: رشد پنج برابری قیمت این محصول روند تولید کارخانجات رب سازی را با مشکل مواجه کرده است.

بازاری افزود: صادرات گوجه فرنگی به منظور تنظیم بازار داخلی تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است.

وی در ادامه یادآورشد: صادرات گوجه فرنگی تولیدی گلخانه‌ای که در تهیه رب کاربرد ندارد با مجوز وزارت جهاد کشاورزی از ممنوعیت موضوع این بخشنامه مستثنی است.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۱ به مدت ۶۰ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر، کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

  کد خبر
211318
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *