امور زیربناییراه و ساختمان

اختصاص ۷۰ هزار میلیارد تومان برای نوسازی بافت فرسوده و ساخت مسکن در کشور

نوبخت با اشاره به نکته حائز اهمیت دیگر امضای تفاهمنامه امروز بین سه دستگاه برای نوسازی بافت فرسوده گفت: مردم انتظار دارند دولت نسبت به ایمن‌سازی بافت فرسوده اقدام کند. باید بپذیریم که کشور ما لرزه‌خیز است و این واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده مقاومت چندانی در برابر زلزله ندارند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،، محمدباقر نوبخت در مراسم امضای تفاهم‌نامه برنامه تولید و اشتغال در حوزه بازآفرینی شهری پایدار بین سه دستگاه وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه  بودجه و صندوق توسعه ملی با بیان اینکه امضای این دو تفاهمنامه دارای اهمیت است گفت: حال اینکه اقتصاد ملی با نوعی تحریم و تهدید مواجهند و همه انتظار دارند از ظرفیت کشور برای خنثی کردن آثار تحریم ها استفاده کنیم که این اقدام می تواند در این راستا بسیار موثر باشد.

وی افزود: امضای این تفاهمنامه نمادی از برخورداری کشور از ظرفیت‌های داخلی است و براساس این تفاهمنامه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور در بافت فرسوده نوسازی خواهد شد.

نوبخت با بیان اینکه در زمینه نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی دیگر در کشور فراهم است گفت: با توجه به امکاناتی که در تبصره ۱۸ قانون وجود دارد می‌توانیم علاوه بر این ۱۰۰ هزار واحد مسکونی، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی دیگر را نوسازی و بازسازی کنیم که این اقدام در قالب بازآفرینی شهری انجام می شود که مبدع آن آقای آخوندی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه علاوه بر اجرای این طرح برنامه احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی حمایتی در شهر و ۵۰ هزار واحد مسکونی در روستا را در دستور کار داریم. بنابراین یک صدهزار واحد در بافت فرسوده انجام می‌شود در کنار آن ۵۰ هزار واحد مسکونی شهری در قالب طرح مسکن حمایتی و ۵۰ هزار واحد مسکونی در روستاها انجام خواهد شد.

نوبخت درباره تامین منابع مالی در پروژه‌های مسکن گفت: ۳ هزار میلیارد تومان در یک ردیف در تبصره ۱۸ برای اجرای این پروژه‌ها در دستور کار است. ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هم در اختیار قرار می‌گیرد همچنین ۱۵هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۳۰ هزار میلیارد تومان از منابع نظام بانکی برای این پروژه اختصاص پیدا می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: شورای اقتصاد هم پیشنهاد اختصاص معادل ریالی یک میلیارد دلار را برای پروژه‌های مسکونی داده و به نوسازی بافت فرسوده اختصاص پیدا می‌کند همچنین ۵ هزار میلیارد تومان هم از ظرفیت تبصره ۱۴ به این پروژه‌ها تزریق می‌شود.

وی تاکید کرد: بنابراین چیزی حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان در اختیار پروژه‌های مسکونی به ویژه نوسازی بافت فرسوده فرا خواهد گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه می‌توان از ظرفیت‌های ملی برای خنثی کردن تحریم‌ها استفاده کرد گفت: می‌توان از ظرفیت های داخل برای رونق تولید و افزایش اشتغالزایی استفاده کرد. این ظرفیت‌ها ارتباطی به تحریم‌ها ندارند و می‌توان اثر تحریم‌ها را از این طریق خنثی کرد.

نوبخت با اشاره به نکته حائز اهمیت دیگر امضای تفاهمنامه امروز بین سه دستگاه برای نوسازی بافت فرسوده گفت: مردم انتظار دارند دولت نسبت به ایمن‌سازی بافت فرسوده اقدام کند. باید بپذیریم که کشور ما لرزه‌خیز است و این واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده مقاومت چندانی در برابر زلزله ندارند.

وی افزود: مهم‌ترین نکته نوسازی بافت فرسوده ایمن‌سازی است و باید این واحدهای مسکونی را در برابر حوادث طبیعی و غیر مترقبه ایمن کنیم.

منبع

ایلنا

  کد خبر
223219
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن