بورسبورس اوراق

گشایش نماد معاملاتی جدید گواهی سپرده پوشال معمولی زعفران؛ (زعف۹۸۰۸پ۰۶)

طبق اطلاعیه جدید صادره از سوی مدیریت بازار فیزیکی بورس کالای ایران، از امروز (یکم آبان) معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران پوشال معمولی زرین با نماد (زعف۹۸۰۸پ۰۶) در تالار کشاورزی آغاز شد.

به گزارش آرمان اقتصادی  از بورس کالا، براساس این اطلاعیه نماد معاملاتی گواهی سپرده پوشال معمولی درجه یک زعفران در حالی امروز گشایش یافت که ارزیابی زعفران در آزمایشگاه متعلق به انبار پذیرفته شده شرکت زرین زعفران مشرق زمین استان خراسان رضوی صورت می پذیرد.

در این اطلاعیه آمده است: «محصول تحویلی به انبار می بایست تولید سال ۱۳۹۷ باشد و انبار محصول تولیدی سال های گذشته را پذیرش نخواهد کرد. هزینه خدمات انبار برای ارزیابی کالا و نمونه‌گیری نیز به ازای هر محموله به وزن حداکثر چهار کیلوگرم، مبلغ یک میلیون و ۳۲۰ هزار ریال در نظر گرفته شده است و در صورت تحویل محموله های با وزن بیشتر از چهار کیلوگرم توسط مشتری به انبار، هزینه ارزیابی به تناسب برای هر محموله محاسبه و توسط انباردار دریافت می شود.»

همچنین در حالیکه کالای تحویلی به انبار بر اساس وضعیت ظاهری و میزان نرمه و شکسته به تایید اولیه انبار/انباردار، برسد برای بررسی سایر ویژگی‌های کیفی مورد نظر به آزمایشگاه ارسال می‌شود. انبار/انباردار مجاز است به منظور ارزیابی محصول حداکثر تا گرم ۳ از کالا، به ازای هر محموله، را برای آزمون استخراج و تشخیص رنگ‌های افزودنی، تعیین میزان کروسین، پیکروکروسین، سافرانال، رطوبت و مواد فرار، مواد خارجی مربوط به گیاه و محیط و همچنین خامه همراه با کلاله مورد استفاده قرار دهد و قبض انبار بر اساس وزن خالص (وزن تحویلی منهای مقدار مجاز استفاده شده در فرایند ارزیابی) صادر می‌شود.

شایان ذکر است، پس از توزین محموله تحویلی به انبار، لازم است محصول ارزیابی کیفی شود. مدت زمان لازم جهت ارزیابی محصول، حداکثر دو روز کاری پس از زمان دریافت محصول می باشد که در این مدت کالا در قرنطینه انبار باقی می ماند و امکان عودت آن به مالک کالا در زمان قرنطینه وجود ندارد؛ در صورت عدم انطباق با استاندارد مشخص شده، محصول به مالک آن بازگردانده می شود و در غیر این صورت قبض انبار صادر می شود.

هزینه انبارداری به میزان پنج ریال به ازای هر گرم در روز، از ابتدای روز صدور گواهی سپرده کالایی به نام مالک محصول، تا پایان روز معامله هر بخش از محصول فروش رفته، بر عهده وی است که این هزینه توسط بورس از وجه معامله کسر شده و به حساب انبار/انباردار واریز می‌شود؛ مالیات ارزش افزوده هزینه انبارداری نیز به میزان ۹ درصد هزینه انبارداری کسر و به انباردار جهت تسویه با سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود.

گفتنی است جهت تحویل گرفتن کالا از انبار لازم است حداقل به میزان ۵۰۰ گرم گواهی سپرده کالایی توسط مالک ارایه شود.

همچنین جهت تحویل گرفتن کالا، لازم است مالک یا نماینده قانونی وی همراه با مدارک احراز هویت و معرفی نامه کارگزار، به محل انبار مراجعه کند. ساعات مراجعه از روز شنبه تا چهارشنبه در روزهای غیر تعطیل، از ساعت ۹ الی ۱۴ و حداکثر زمان نگهداری کالا، تا سررسید نماد انبار است.

شایان ذکر است، استاندارد زعفران که از انبار پذیرش شده بورس تحویل خریداران خواهد شد، در سایت بورس کالای ایران در قسمت کالاها، آنالیز کالاها موجود است.

در پایان گفتنی است، صدور قبض انبار و ترخیص گواهی سپرده کالایی به نام شخص مالک کالا یا نماینده قانونی وی، صرفا پس از احراز هویت وی امکان پذیر است.

 

  کد خبر
225185
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن