بورسبورس اوراق

خوانا نبودن اطلاعات و یادداشت های کدال به منزله عدم افشا تلقی می شود

ناشران و حسابرسان معتمد باید از خوانا بودن اطلاعات افشا شده در سامانه کدال اطمینان حاصل کرده و ناشران، صورت های مالی و یادداشت های همراه را بر اساس سطح دقت میلیون ریال یا بالاتر تهیه و افشا کنند. توجه به این نکته ضروری است که خوانا نبودن اطلاعات و کلیه یادداشت های پیوست به منزله عدم افشا تلقی شده و مطابق دستورالعمل انضباطی برخورد می شود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، سعید محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان ساخت:  اتخاذ تدابیر لازم جهت پیش گیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار و نیز بررسی و نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکت های ثبت شده نزد سازمان از مسئولیت های مهم سازمان بورس و اوراق بهادار است. از این رو سامانه یکپارچه گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات (کدال) به منظور مکانیزه کردن جمع آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکت های ثبت شده نزد سازمان و سایر اشخاصی که طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت افشای اطلاعات توسط ناشران و با عنایت به انتشار مستقیم اطلاعیه ها و عدم امکان برگشت اطلاعیه هایی که انتشار می یابند، تهیه و تکمیل اطلاعات شرکت اصلی و کلیه شرکت های فرعی، مستلزم بذل دقت کافی و رعایت نکاتی است که در نهایت به شفافیت بازار سرمایه منتهی می شود.

علیزاده در این خصوص افزود: با توجه به اینکه در برخی موارد، به دلیل ناخوانا بودن و طولانی بودن مبالغ گزارش شده در صورت های مالی و یادداشت های همراه و سایر اطلاعات افشا شده در سامانه کدال، این اطلاعات عملا قابل استفاده برای استفاده کنندگان نیست، بنابراین ناشران و حسابرسان معتمد باید از خوانا بودن اطلاعات افشا شده اطمینان حاصل کرده و ناشران، صورت های مالی و یادداشت های همراه را بر اساس سطح دقت میلیون ریال یا بالاتر تهیه و افشا کنند. توجه به این نکته ضروری است که خوانا نبودن اطلاعات و کلیه یادداشت های پیوست به منزله عدم افشا تلقی شده و وفق دستورالعمل انضباطی برخورد می شود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص متذکر شد: نکته بعدی تهیه و افشای صورت های مالی شرکت های فرعی شرکت های ثبت شده نزد سازمان است که در خارج از کشور ثبت شده اند. صورت های مالی شرکت های فرعی که در خارج از کشور به ثبت رسیده اند، باید مطابق با استانداردهای حسابداری ایران، به زبان فارسی تهیه شده و در رعایت ماده ۱۰ «دستورالعمل موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار» توسط حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرسی شود و در سامانه کدال ارائه شود.

وی گفت: لازم به ذکر است ارائه گزارشات مالی شرکت فرعی خارجی به زبان آن کشور یا انگلیسی، مطابق با استانداردهای حسابداری آن و یا IFRS به عنوان اطلاعات تکمیلی بلامانع است.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در ادامه ابراز داشت: وجود اطلاعات مالی شفاف یکی از الزامات اساسی کارآیی بازار سرمایه است و این سازمان در راستای وظایف و اختیارات قانونی خود و نیز مواد ۴۱ و ۴۲ قانون بازار اوراق بهادار و در جهت بهبود افشای اطلاعات در صورت های مالی اشخاص تحت نظارت، و به منظور تامین نیازهای اطلاعاتی سرمایه گذاران و سایر ذینفعان، صورت های مالی نمونه برای صنایع مختلف را با همکاری کمیته فنی سازمان حسابرسی و برخی اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران و مدیران شرکت ها تهیه و ابلاغ کرده است.

علیزاده با اشاره به صورت های مالی مورد تأیید سازمان حسابرسی و سازمان بورس اعلام داشت: صورت های مالی نمونه ابلاغ شده توسط این سازمان (که به تایید کمیته فنی سازمان حسابرسی رسیده است) حاوی حداقل الزامات افشا طبق استانداردهای حسابداری است. لذا، حذف یا افشای ناقص اطلاعات (در صورت موضوعیت داشتن)، بر خلاف صورت های مالی نمونه، تخطی از استانداردهای حسابداری و ضوابط این سازمان بوده و تخلف محسوب می شود.

وی در پایان گفت: مطابق با ابلاغیه شماره ۰۳۵/۴۴۰/ب/۹۷ مورخ اول آبان ماه ۱۳۹۷ که در سامانه کدال به شماره پیگیری ۴۸۲۹۴۸ منتشر شده است، نکاتی علاوه بر نکات پیش گفته و راهنمایی هایی در خصوص تهیه و بارگذاری اطلاعات در سامانه کدال مطرح شده است.

 

  کد خبر
225640
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *