بانک پارسیان
اقتصاد کلان

توضیحات بانکی ملی در مورد مشکلات ارزی زائرین؛ بانک مرکزی عراق همکاری نکرد

روابط عمومی بانک ملی ایران در واکنش به خبر منتشر شده با عنوان “دردسر دیناری زائران ایرانی در عراق +عکس” توضیحاتی ارائه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، در جوابیه روابط عمومی بانک ملی آمده است:  پس از اتخاذ تصمیم مبنی بر ارائه ارز اربعین به زائران حرم اباعبدالله الحسین(ع)، بانک ملی ایران در کوتاه ترین زمان ممکن با تمام قوا به عنوان بازوی بانک مرکزی برای اجرای این پروژه عظیم وارد میدان شده و مقدمات لازم را برای تحویل ارز اربعین به زائران محترم فراهم کرد.

اما علی رغم تمامی تلاش های صورت گرفته برای تسهیل امور، به جهت شرایط نامساعد جوی در مرز مهران و از بین رفتن امکانات، آماده سازی مجدد زیر ساخت‌های باجه‌های تحویل ارز در این مرز و همچنین آماده سازی مرز شلمچه، موجب ازدحام زائران ارجمند شده و روند ارائه ارز را با کندی مواجه کرد.

به همین دلیل از بانک مرکزی عراق درخواست شد تا اجازه دهد، علاوه بر شبانه روزی شدن ساعت کار باجه های تحویل ارز دینار بیشتر در اختیار این باجه ها قرار گرفته و تعداد بیشتری از این باجه ها دایر شوند، اما با وجود پیگیری ها و رایزنی های صورت گرفته، بانک مرکزی عراق همکاری لازم را نکرده و لذا زائران اربعین حسینی با مشکلاتی مواجه شدند.

همچنین بانک ملی ایران تمام قوا و امکانات خود را برای رفع مشکلات زائران ارجمند به کار گرفت و از بانک مرکزی عراق درخواست کرد که اجازه دهد دیتارهای موجود به داخل مرز ایران منتقل شده و در لب مرز کشورمان به زائران پرداخت شوند که متاسفانه طرف عراقی با این پیشنهاد هم موافقت نکرد.این در حالی است که با ضعفه زیر ساخت های ارتباطی و بانکی عراق، روند ارائه ارز اربعین با کندی مواجه شد.

بانک ملی ایران برای تحویل ارز به زائران ارجمند، ۲۵۰ باجه در داخل خاک عراق مستقر کرده است؛ کارگزاری های مستقر در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین نیز آماده سرویس دهی به زائران گرامی هستند.

با وجود همه محدودیت ها، رایزنی های فشرده با بانک مرکزی عراق برای دریافت مجوزهای لازم ادامه یافته و ۲۰۰ نفر از کارکنان بانک ملی ایران از استان های ایلام و خوزستان نیز برای کمک به فرایند تحویل ارز به کشور عراق اعزام شده اند. این اقدام موجب شد تا زائران به صورت روان تر ارز خود را تحویل بگیرند. پیش از این ۲۰ باجه تحویل ارز در منطقه مرزی مهران استقرار یافته بود که به منظور تسریع روند و کاهش ازدحام جمعیت، تعداد ۲۰ باجه دیگر افزوده شد.

همچنین بانک ملی ایران با تمهیداتی تلاش کرد تا از ازدحام زائران بکاهد و اعلام کرد جهت رفاه حال بیشتر زائران و کاهش ازدحام در صف تحویل ارز، متقاضیان دریافت ارز اربعین که به صورت گروهی سفر کرده اند، می توانند از طریق یک نماینده، ارز اعضای گروه را دریافت کنند.

بدین ترتیب دیگر نیازی به حضور تک تک افراد در صفی تحویل ارز باجه ها نیست و فقط کافی است گذرنامه ها و رسیدها در اختیار نماینده قرار گرفته و وی به نمایندگی، ارز دیگر اعضای گروه را تحویل بگیرد.

در عین حال در صورتی که زائران حرم اباعبدالله الحسین (ع) به هر علت موفق به دریافت ارز خود نشوند، پول واریزی آنها جهت خرید ارز اربعین عودت داده خواهد شد

  کد خبر
225995
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *