انرژی

بنزین ۹۰ سال پیش چند فروخته می شد؟

شیوه فروش بنزین در ایران در ۹۰ سال پیش تفاوت هایی آشکار با امروز داشت به طوری که بنزین در پیت هایی ۱۶.۵ لیتری به فروش می رسید و هر ظرف ۱۶.۵ لیتری که به پوط معروف بود، قیمتی حدود ۴ ریال را داشت .

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، هرچهار لیتر بنزین در سال ۱۳۰۸ در حدود یک ریال بود و به این ترتیب بهای هر ۱۶.۵ لیتر ۴ ریال بود .
در این دوره زمانی اتومبیل های بسیار کمی در ایران تردد می کردند و این وسیله نقلیه ، مختص اعیان و اشرافی بود که تمکن مالی فراوانی داشتند و از پس تامین هزینه های آن بر می آمدند .
اغلب مردم در این دوره زمانی با کالسکه و چهارپا تردد می کردند.
سال ۱۳۰۸ البته سالی بود که قیمت مواد غذایی در آن افزایشی چشمگیر را بنا بر اعلان روزنامه های آن دوره تجربه کرده بودند .
لازم به توضیح است تا اسفند ماه سال ۱۳۰۸ قران در ایران رواج داشت اما از این تاریخ بود که ریال در ایران رایج شد و هر ریال برابر با صد دینار بود . در این دوره زمانی قیمت یک من گوشت، در ماه های پیش از رواج ریال برابر با ۷ قران بود . یک من گوشت گاو ۴ قران فروخته می شد .
در کتاب اقتصاد کوچه نوشته مجید پورشافعی قیمت یک اتومبیل نو در ۸۱ سال قبل یعنی سال ۱۳۱۵ حدود ۲۶۰۰ تومان بود که رقمی بسیار بالا محسوب می شود.
بهای لاستیک سواری ۲۲۱ ریال ، لاستیک باری ۵۳۱ ریال تا ۲۲۰۴ ریال و لاستیک باری و اتوبوس از ۶۱۷ ریال تا ۱۵۸۱ ریال بود.
این ارقام هزینه بالای نگهداری خودرو در این دوره زمانی را نشان می دهد.
بنزین، این کالای وارداتی در این دوره اما به نظر می رسد در همان دوره نیز قیمتی ارزان تر از سایر ملزومات خودرو داشته است.
بنزین امروزه یکی از استراتژیک ترین کالاهای ایران است .مصرف بالای بنزین در ایران و قاچاق گسترده این فراورده در ماه های اخیر خبرسازی این کالا را افزایش داده و خبرهایی در خصوص بازگشت کارت سوخت و افزایش قیمت آن به گوش می رسد . در حال حاضر هر لیتر بنزین …

منبع
جهان نیوز
  کد خبر
226178
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن