بورسبورس اوراق

بازگشت مجدد شاخص به کانال ۱۷۹ هزار واحد؛ افزایش فشار فروش در نمادهای شاخص‌ساز

در دو ساعت ابتدایی معاملات امروز بورس تهران شاخص کل در اثر افزایش فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز شاهد عقب نشنینی تمام نماگرها هستیم. این در حالی است که ارائه گزارش‌های مثبت ماهانه از سوی برخی شرکت سبب تشکیل صف خرید در نمادهای مذکور شده است. همچنین به دلیل اصلاح قیمتی سنگین طی روزهای اخیر در نمادهای گروه خودرو شاهد تحرکات مثبت در اغلب نمادهای این گروه هستیم.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، تالار شیشه‌ای هفته خود را با معاملات منفی و کسل کننده‌ای آغاز کرد تا مجددا شاخص کل کانال ۱۸۰ هزار واحد را از دست بدهد. در این بین از آغاز معاملات شاهد حمایت حقوقی‌ها و در نتیجه بهبود روند دادوستدها بودیم که از میانه‌های بازار افزایش فشار فروش در نمادهای شاخص ساز سبب افت بیش از ۱۶۰۰ واحدی شاخص شد.

در این بین گروه خودرو که با افزایش تقاضا در نماد «خساپا» معاملات دلگرم کننده را تجربه می کرد نیز اسیر جو هیجانی فروش شده و مجددا وارد محدوده های منفی قرار گرفتند. در مجموع در این دقایق فشار فروش بر روی کلیت بازار مشهود است بجز تک سهم های خاص بازار در مسیر اصلاح فرسایشی قرار دارد. در حال حاضر پُرحجم ترین عرضه ها  در گروه های  فراورده های نفتی، سیمان، آهک و گچ، مواد و محصولات دارویی، محصولات غذایی، فلزات اساسی، انبوه سازی، املاک و مستغلات، بیمه وصندوق بازنشستگی، بانک ها و موسسات اعتباری است. اما تقاضا در گروه های منسوجات، مخابرات، استخراج کانه های فلزی و خدمات فنی و مهندسی بیش از سایرین است.

در مجموع تا کنون شاخص کل با عقبگرد ۱۸۰۰ واحدی به پله ۱۷۹ هزار و ۲۵۰ واحد بازگشته است. در این بین شاخص هم وزن نیز دقیقا به میزان شاخص کل تنزل یافته و با کاهش ۲۷۴ واحدی به ۲۷ هزار و ۴۷۷ واحد بازگشته است. در فرابورس هم آیفکس با افت ۳۹ واحدی مواجه شده و به ارتفاع ۲۰۲۵ واحدی بازگشته است.

در این بین تاکنون بیش از دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۸۳۰ میلیارد تومان در بورس و فرابورس دادوستد شده است که از این میزان تنها ۵۴۰ میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این دو بازار اختصاص داشته است.

همچنین در بین نمادهای تاثیرگذار بورسی، «پارس»، «تاپیکو»  «شپنا» بیشترین افت را بر شاخص تحمیل کرده اند. از سوی دیگر اما صف خرید «فارس» به تنهایی ۵۶۰ واحد شاخص کل را تقویت کرده است. در فرابورس هم معاملات منفی «زاگرس»،  «میدکو» و «ذوب» مجموعا ۳۲ واحد ایفکس را عقب کشیده است. اما معاملات پُرحجم در نماد مارون تا حدی از افت بیشتر شاخص جلوگیری کرده است.

 

منبع
اقتصاد آنلاین - مریم علیزاده
  کد خبر
226728
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *