خودروصنعت، معدن، تجارت

فرود خودرو از پلکان قیمت؛ فهرست نرخ‌های جدید

کارشناسان اقتصادی حوزه خودرو اذعان می‌کنند که در نیمه دوم مهرماه و هفته نخست آبان، قیمت خودرو ارزان‌تر شده ‌است و این کاهش نرخ پلکانی همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از ایرنا، به گفته این کارشناسان، تثبیت قیمت ارز در بازار، اجرای طرح‌های پیش‌فروش خودرو و کاهش تقاضای واقعی برای خرید خودرو، سبب شد تا بازار خودرو سیر نزولی چشمگیری را تجربه کند و نرخ‌ها، به مبلغ فروش کارخانه‌ای اندکی نزدیک‌تر شود.
بررسی‌های میدانی بازار خودرو نشان می‌دهد در سه هفته گذشته قیمت برخی خودروهای خارجی تا ۵۰ میلیون تومان کاهش یافته است. این میزان، در خودروهای داخلی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان از ۲.۵ تا ۱۰ میلیون تومان در نوسان است.

** دلار برنده شد یا طرح پیش‌فروش خودرو؟
همزمان با افزایش صعودی قیمت دلار در سه ماهه تابستان امسال، به نظر می‌رسید که مانند بسیاری از بازارهای دیگر، دلار افسار بازار خودرو را نیز به دست گرفته است. بر این اساس، پیش‌بینی عامه مردم این بود که قیمت خودرو بازهم گران‌تر خواهد شد.
در این میان و در فضای مسموم اطلاعاتی که از سوی برخی سایت‌های فروش خودرو، کانال‌های پرمخاطب و شبکه‌های ماهواره‌ای شکل گرفته بود، سرمایه‌های سرگردان طبقه متوسط جامعه و همچنین سرمایه‌های کلان سوداگران به سوی خرید خودرو روانه شد.
هرکس می‌خواست به اندازه توانش از این بازار پر سود، سهمی بردارد؛ فردی برای خرید یک خودرو برنامه‌ریزی می‌کرد و سوداگران در سودای خرید صدها خودرو و احتکار آن به امید روزهای آینده بودند.

** سیل سرمایه‌های سرگردان، بازار خودرو را به هم ریخت
با روانه شدن سیل سرمایه‌های سرگردان به بازار خودرو، فروشندگان شاهد افزایش چندبرابری خریدارانی بودند که حاضر می‌شدند به هر قیمتی خودروی جدید را خریداری کنند.
هم‌زمان با این تغییرات، دوباره سوداگران و سودجویان با شایعه‌پراکنی احتمال کم شدن خودرو در بازار به دلیل ناتوانی خودروسازان از تولید و تامین قطعات مورد نیاز، هیزم به آتش ریختند.
از سوی دیگر قطعه‌سازان به عنوان بخشی از زنجیره تامین قطعات خودرو اعلام کردند که تحریم نمی‌تواند مانعی برای تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان داخلی باشد و بخش خصوصی راه‌ دور زدن تحریم‌ها را می‌دانند.

** واکنش خودروسازان
تب خرید خودرو آن‌قدر بالا گرفته بود که قیمت‌ها روز به روز افزایش می‌یافت و این‌طور به نظر می‌رسید که حتی با ثبات نرخ ارز، نمی‌شود جلوی این بازار افسارگسیخته را سد کرد.
هم‌زمان با این آشفتگی، ۲ خودروساز بزرگ کشور با اجرای پیش‌فروش خودرو به دنبال آرام کردن التهاب بازار برآمدند. هرچند با این تصمیم‌گیری، ابتکار عمل را به دست گرفت و همزمان با طرح پیش‌فروش نزدیک به ۹۰ هزار خودرو، بازار آرام گرفت و قیمت‌ها در سراشیبی افتاد اما با این حال، این روند به نحوی پیش رفته که تا شهریور ۹۸، خودروسازان در صورتی می توانند عرضه فوری داشته باشند که بیش از ظرفیت پیش فروش شده باشد.

** آخرین قیمت خودروها در بازار و کارخانه
اکنون بررسی بازار خودرو نشان می دهد قیمت پراید ۱۱۱ در کارخانه ۲۲ میلیون و ۴۹۲ هزار تومان و در بازار ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۱، ۲۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان در کارخانه و ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در بازار، پراید ۱۵۱ در کارخانه ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار قیمت خورده است.
همچنین نرخ هر دستگاه خودروی تیبا ۲ در کارخانه ۳۰ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان و در بازار ۳۸ میلیون تومان، چانگان در نمایندگی ۷۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان و در بازار ۱۱۶ میلیون تومان معامله می شود، در حالی که هر دستگاه پژو ۴۰۵ در کارخانه ۳۲ میلیون و ۹۴۶ هزار تومان و در بازار ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو SLX در کارخانه ۳۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان و در بازار ۵۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، پژو ۴۰۵ دوگانه سوز در کارخانه ۳۴ میلیون و ۷۴۵ هزار تومان و در بازار ۴۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.
هر دستگاه پژو پارس از سوی خودروسازان به قیمت ۴۰ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می‌رسد، این در حالی است که این خودرو در حاشیه بازار ۵۷ میلیون تومان قیمت دارد، همچنین هر دستگاه پژو پارس TU5 در کارخانه ۴۲ میلیون و ۴۸۱ هزار تومان و در بازار ۶۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در کارخانه ۳۶ میلیون و ۲۸۶ هزار تومان و در بازار ۵۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در کارخانه ۴۱ میلیون و ۹۴۲ هزار تومان و در بازار ۵۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و خودروی ۲۰۶ صندوق دار V در کارخانه ۴۲ میلیون و ۷۶۳ هزار و ۱۰۰ تومان و در بازار ۵۹ میلیون تومان است.
در گروه خودرو سمند، هر دستگاه سمند LX در کارخانه ۳۳ میلیون و ۵۳۵ هزار تومان و در بازار ۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، سمند EF7 در کارخانه ۳۴ میلیون ۳۳۸ هزار تومان و در بازار ۴۷ میلیون تومان، سمند دوگانه سوز در کارخانه ۳۶ میلیون و ۶۱۶ هزار تومان و در بازار ۴۹ میلیون تومان است، ضمن اینکه دنا دنده‌ای ۴۶ میلیون و ۹۸۹ هزار تومان در کارخانه و ۶۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در بازار قیمت خورده است.
همچنین هر خودرو دنا پلاس اتومات در کارخانه ۵۳ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان و در بازار ۸۷ میلیون تومان و هر دستگاه ۲۰۷ دنده ای در کارخانه ۴۷ میلیون و ۱۲۸ هزار تومان و در بازار ۷۳ میلیون تومان است.
برلیانس ۳۳۰ اتومات ۶۶ میلیون و ۴۸۱ هزار تومان از سوی خودروسازان به فروش می‌رسد و خریداران در حاشیه بازار بین ۹۶ تا ۱۰۱ میلیون تومان برای آن قیمت گذاشته‌اند. هر برلیانس ۳۲۰ اتومات نیز در کارخانه ۶۳ میلیون و ۷۴۱ هزار تومان بوده که در بازار حدود ۹۷ میلیون تومان نرخ می‌خورد.
بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که با نزدیک‌شدن بازار به تعادل، تفاوت قیمت فروش خودرو در کارخانه با قیمت بازار آزاد، کاهش یافته است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند این کاهش قیمت در هفته دوم آبان ماه نیز ادامه یابد.

 

  کد خبر
227626
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

1 thought on “فرود خودرو از پلکان قیمت؛ فهرست نرخ‌های جدید”

  1. باسلام قیمت هایی که شما برای تیپ ۵ اعلام کرده اید در هیچ جا پیدا نمی شوند .و حدود ۱۰ میلیون کمتر از بازار است . چرا ؟ . لطفا نمایندگی هایی که با این قیمت می فروشند اعلام کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن