بین الملل

آمادگی چین برای تولید مشترک نفت و گاز در دریای چین جنوبی

وزیر امور خارجه چین اعلام کرد پکن آماده است تا امکان همکاری با فیلیپین برای تولید مشترک نفت و گاز در دریای چین جنوبی را بررسی کند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از اسپوتنیک، «وانگ ئی» وزیر امور خارجه چین روز دوشنبه از آمادگی پکن برای امکان سنجی تولید مشترک نفت و گاز با فیلیپین در دریای چین جنوبی خبر داد.

وزارت خارجه چین به نقل از وانگ اعلام کرد: «طرف چینی برای تداوم روند امکان سنجی توسعه مشترک [میدانهای] نفت و گاز در دریای چین جنوبی با همکاری فیلیپین آمادگی دارد. به تعویق انداختن این مناقشه و درگیر شدن در توسعه مشترک، یک طرح پیشنهادی مملو از خرد سیاسی است که ۳۲ سال پیش به رهبری فیلیپین ارائه شد».

وزیر خارجه چین همچنین به این نکته اشاره کرد که چنانچه دو طرف با رعایت احترام متقابل به حاکمیت یکدیگر، پروژه توسعه مشترک میدانهای انرژی را اجرا می کردند؛ این امر نه تنها مسئله فقدان منابع انرژی در فیلیپین را برطرف می کرد، بلکه به ابزاری برای حل و فصل مناقشه ارضی و الگویی خوب برای سایر کشورهای واقع در منطقه تبدیل می شد.

این بیانیه وزارت امور خارجه چین در بحبوحه ورود پکن به شماری از مناقشات ارضی بر سر مجمع الجزایر «سپراتلی» در دریای چین جنوبی صادر شده است.

گفتنی است که چین و فیلیپین به همراه کشورهای تایوان، مالزی، برونئی و ویتنام بر سر حاکمیت این مجمع الجزایر که دارای تپه دریایی با ذخایر قابل توجه و نفت و گاز است، رقابت می کنند.

منبع

مهر

  کد خبر
228261
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن