انرژی

معافیت هند از تحریم‌های آمریکا علیه ایران

روزنامه اکونومیک تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد: آمریکا موافقت کرده هند را پس از آنکه واردات نفت خود از ایران را کاهش داده است، این کشور را از تحریم‌های واشنگتن علیه تهران مستثنی کند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از روزنامه اکونومیک تایمز یک منبع آگاه گفت: آمریکا موافقت کرده است که هند را از تحریم‌های نفتی خود علیه ایران معاف کند.

هند و دیگر خریداران بزرگ نفت ایران در طول این ماه‌ها وارد مذاکراتی با آمریکا برای معافیت  از این تحریم‌ها شده‌اند. هند در سال‌های ۲۰۱۷ و  ۲۰۱۸، ۲۲ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده است و قصد داشت این میزان را در سال ۲۰۱۹ به ۳۰ میلیون تن افزایش دهد،‌ اما به گفته این منابع آگاه،‌ برای برخورداری از معافیت شرکت‌های هندی واردات نفت از ایران را به ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن کاهش خواهند داد.

به نوشته این روزنامه، یک منبع آگاه اظهار کرد: هند و آمریکا برای برخورداری از معافیت توافق کردند. از این رو دهلی واردات نفت از ایران را حدود ۳۵ درصد از آنچه در سال گذشته خریداری می‌کرد.

به نوشته اکونومیک تایمز هنوز مشخص نیست که شرکت‌های هندی چگونه قرار است پول خرید نفت ایران را پرداخت کنند، اما این احتمال وجود دارد که دو کشور کماکان به مکانیزم کنونی یعنی پرداخت ۵۵ درصد از مبلغ به یورو و ۴۵ درصد مابقی به روپیه پایبند بمانند که روپیه دریافت شده برای واردات برنج،‌ دارو و دیگر کالاهای هندی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
229073
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *