بورسفرابورس

بازدهی بیش از ۸۰ درصدی از ابتدای سال

شاخص کل فرابورس ایران که هفته منتهی به ۱۱ آبان‌ماه ۹۷ را از پله حدود ۲۰۱۸ واحدی آغاز کرده بود در پایان این هفته معاملاتی ۴ روزه و پس از افت‌و‌خیز‌هایی در نهایت باز هم به ارتفاع ۲۰۱۸ واحدی برگشت. در حالی که بازدهی آیفکس نسبت به هفته گذشته منفی ۲ درصد بود، بازدهی شاخص کل از ابتدای سال همچنان مثبت است و رشد ۸۴ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از فرابورس ایران، ارزش کل معاملات در تمامی بازار‌های فرابورس در این بازه زمانی به ۱۶ هزار و ۵۲۴ میلیارد ریال رسید که این میزان از ارزش مربوط به معامله ۳ هزار و ۳۱۴ میلیون ورقه است. این ارقام بیانگر کاهش ۲۶ و ۴۲ درصدی به ترتیب حجم و ارزش معاملات در ۴ روز معاملاتی این هفته است؛ این در حالی‌ است که ارزش بازار با اندکی رشد نسبت به هفته گذشته به ۲ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۳۱۲ میلیارد ریال رسیده است.

نگاهی به معاملات سهام در هفته‌ای که گذشت حاکی از جابه‌جایی ۶۸۵ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۵۴۹ میلیارد ریال در بازار اول و دست‌به‌دست شدن ۸۷۶ میلیون سهم به ارزش ۳ هزار و ۷۵۹ میلیارد ریال در بازار دوم است که بر خلاف بازار دوم، در بازار اول شاهد رشد حدود ۲۵ درصدی حجم و ارزش معاملات هستیم.

به علاوه، معاملات در سه تابلو بازار پایه در این هفته با داد‌و‌ستد یک هزار و ۶۳۲ میلیون سهم به ارزش ۳ هزار و ۴۳۱ میلیارد ریال پیگیری شد که نسبت به هفته گذشته از کاهش این متغیرها خبر می‌دهد.

از طرف دیگر در هفته جاری ۹ هزار ورقه به ارزش ۷۰۰ میلیون ریال در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) و ۱۲۱ میلیون ورقه به ارزش ۶ هزار و ۷۷۷ میلیارد ریال در بازار ابزار‌های نوین مالی میان معامله‌گران دست‌به‌دست شد که در این میان تنها ارزش معاملات SME با رشد ۵۸ درصدی، افزایش یافته است.

نگاهی به آمار معاملات به تفکیک ابزار در بازار ابزار‌های نوین مالی بیانگر جابه‌جایی ۱۱۵، ۵ و ۰.۳۰ میلیون ورقه به‌ترتیب در قالب معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)، اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن است؛ ارزش این حجم از داد‌و‌ستد‌ها برابر با ۲ هزار و ۹۸، ۴ هزار و ۵۰۱، و ۱۷۱ میلیارد ریال است.

همچنین ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME در هفته قبل به ۸ هزار و ۴۳۱ میلیارد ریال رسید که گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی به میزان یک هزار و ۵۸۴ میلیارد ریال، سهم ۱۹ درصدی از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت و در صدر ایستاد.

گروه‌های محصولات شیمیایی، خودرو و ساخت قطعات، و مواد و محصولات دارویی در رده‌های دوم تا چهارم صنایعی که بالاترین ارزش معاملات را ثبت کردند، قرار گرفتند.

از مهم‌ترین رویداد‌های هفته منتهی به ۱۱ آبان نیز می‌توان به ادامه پذیره‌نویسی واحد‌های صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی در نماد «فنابا» در بازار سوم اشاره کرد که از ۲۵ مهر‌ماه این پذیره‌نویسی آغاز و تا ۵ آبان‌ماه ادامه داشت و تعداد واحد‌های قابل پذیره‌نویسی تا آخرین روز هفته ۴۹ هزار واحد بود.

  کد خبر
229553
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *