بورسبورس اوراق

اقدام فرابورس برای کنترل تحرکات مشکوک بازار

با راه‌اندازی این سامانه ‏فراسا، امکان ارتباط الکترونیک و مکانیزه فرابورس با کارگزاران فراهم شد.‏

 

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از فرابورس ، معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران در چهل‌وسومین نشست خبری یک دیدار، یک عرضه که به منظور معرفی شرکت پتروشیمی قائد بصیر برگزار شده بود٬ ضمن تشریح جزئیات دستورالعمل جدید بازارگردانی سهام به معرفی سامانه‌های فرابورس ایران از جمله سامانه فراسا پرداخت که یکی از فازهای توسعه‌ای آن مربوط به نظارت و بازرسی کارگزاران است و تحرکات مشکوک در بازار را رصد می‌کند.

بهنام محسنی در ابتدا اظهار داشت که بازارگردانی سهام را صرفا برای سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده می‌توان انجام داد و برای بقیه شرکت‌ها که پذیرش نشده‌اند این امکان وجود ندارد؛ به عنوان مثال شرکت‌های بازار پایه‌ای از سوی هیات پذیرش فرابورس پذیرش نشده‌اند و در نتیجه امکان بازارگردانی رسمی برای سهام این شرکت‌ها فراهم نیست.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس از قابل انجام بودن دو اقدام جدید درخصوص بازارگردانی در بازار پایه خبر داد و گفت: این امکان می‌تواند برای شرکت‌های بانکی موجود در بازار پایه فراهم شود که بازارگردانی سهام آنها با توجه به مقتضیات صنعت بانکداری صورت گیرد. از سوی دیگر با توجه به گستردگی شرکت‌های موجود در بازار پایه٬ این موضوع که امکان فعالیت صندوق‌های بازارگردانی و صندوق‌های پوششی را در بازار پایه داشته باشیم از سوی سازمان بورس در حال بررسی است.

دامنه بازارگردانی می‌تواند به میزان دامنه عادی سهام باشد

محسنی درخصوص تفاوت دستورالعمل اولیه بازارگردانی با دستورالعمل فعلی توضیح داد: براساس دستورالعمل بازارگردانی قبلی برای عملیات بازارگردانی لزوما باید دامنه نوسان قیمت در بازار حداقل دو برابر دامنه عادی سهام می‌شد اما از دو ماه گذشته مصوبه جدیدی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام شد که این امکان را فراهم کرده تا دامنه بازارگردانی در مرحله پیش از بازارگردانی به میزان دامنه عادی سهام باشد.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران در بخش دیگری از نشست خبری یک دیدار یک عرضه به سامانه ‌فراسا در فرابورس اشاره کرد. به گفته او قبل از سال ۹۵ ارتباط با کارگزاران به صورت دستی و کاغذی ‌بود اما با راه‌اندازی این سامانه، امکان ارتباط الکترونیک و مکانیزه فرابورس با کارگزاران فراهم شد.‌

محسنی هدف از ایجاد این سامانه را توسعه ایستگاه‌های کارگزاران در کل کشور عنوان کرد و افزود: یکی از فازهای توسعه‌ای این سامانه مربوط به نظارت و بازرسی کارگزاران بود؛ پیش از این فرابورس پایگاه داده‌ای مستقل از فراسا برای ثبت تحرکات کل بازارهای فرابورس داشت و اقداماتی که معامله‌گران در سطوح مختلف انجام می‌دادند را ثبت و ضبط می‌کرد. انتقال این پایگاه داده به سامانه فراسا اخیرا انجام شد به نحوی که می‌توان تمام تحرکات بازار را رصد کرد.

او در همین زمینه افزود: به منظور ارتباط بهتر فرابورس برای پیشگیری از مواردی که می‌تواند به تخلف یا ارتکاب جرم شود، امکانی فراهم شده که از طریق سامانه فراسا پیامک‌هایی برای مدیران عامل شرکت‌های کارگزاری یا مدیران معاملات این شرکت‌ها ارسال می‌شود. در قالب این پیامک‌ها اگر فرابورس تحرکات مشکوکی از جانب کارگزاری‌ها ببیند٬ به‌عنوان هشدار به آنها اطلاع‌رسانی می‌کند. این یک اقدام پیشگیرانه است و لزوما به عدم پیگیری‌های بعدی منجر نمی‌شود اما امیدواریم با این اطلاع‌رسانی‌ها مواردی که منجر به تشکیل پرونده تخلفات یا ظن وقوع جرم می‌شود٬ به طور محسوس کاهش پیدا کند.

معاون عملیات و نظارت فرابورس در ادامه به معرفی دیگر سامانه‌های عمومی فرابورس ایران پرداخت و گفت: از مهم‌ترین سامانه‌های فرابورس سامانه معاملاتی NSC متعلق به شرکت اتوس است که معاملات بازارهای فرابورس در آن انجام می‌شود. علاوه بر این، سامانه واچار در فرابورس در مرحله تست قرار دارد که مربوط به انجام قراردادهای آپشن (اختیار معامله) است.

امکان تامین مالی جمعی از طریق فرابورس

محسنی از طراحی سامانه تامین مالی جمعی در فرابورس خبر داد و گفت: در دل سامانه واچار بخشی برای کرادفاندینگ طراحی شده که با توجه به دستورالعمل شورای عالی بورس مبنی بر ایجاد سامانه‌ای برای انجام امور مربوط به تامین مالی جمعی براساس مدل مشارکتی٬ باید در فرابورس این سامانه راه‌اندازی شود.

او در نهایت به معرفی سامانه فرساد که مختص اسناد خزانه اسلامی است پرداخت و با اشاره به اینکه این سامانه ارتباط پیمانکاران و ذی‌حسابان را برای مباحث تخصیص اوراق اسناد خزانه اسلامی به پیمانکاران برقرار می‌کند، عنوان کرد: در دل فرساد، مواردی مربوط به سامانه پذیرش در حال پیاده‌سازی است که هدف از آن انجام مراحل ارائه درخواست شرکت‌ها برای پذیرش و عرضه اولیه سهام آنها از طریق آن است.

 

  کد خبر
229878
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *