انرژی

افزایش ٢٠ تا ٣٠ درصدی نرخ خرید برق تجدیدپذیر تا دو ماه آینده

معاون وزیر نیرو گفت: براساس رایزنی‌هایی که با بخش خصوصی داشتیم بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر را شاهد خواهیم بود؛ چراکه با توجه به افزایش نرخ ارز تعرفه خرید برق نیز باید به‌روز شده و افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، محمد صادق‌زاده امروز در نشست خبری با بیان این‌که بیش از ۹۵ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر در مناطق روستایی و محروم احداث شده‌اند، اظهار کرد:‌ در ٢٠٠٠ نیروگاه کوچک‌مقیاس، ٢٠٠٠ اشتغال ایجاد کرده و امیدواریم این تعداد به ۴٠٠٠ مگاوات برای سال آینده افزایش یابد.

وی درباره احداث نیروگاه‌های زیست توده نیز گفت: در حال حاضر هفت نیروگاه زیست توده در کشور داریم که مجموع تولید برق آن‌ها ۱۳ مگاوات است و یک نیروگاه چهار مگاواتی نیز در مازندران در حال احداث است که تا چند ماه آینده وارد مدار می‌شود.

او تاکید کرد: نوع فناوری و اقلیم کشور اقتضا می‌کند که نیروگاه‌های تجدیدپذیر با تعداد زیاد و به‌صورت پراکنده در کشور وجود داشته باشد که مجموع آن‌ها به اندازه نیروگاه‌های بزرگ است اما سرمایه‌گذاری در آن‌ها خرد است و امکان جمع‌آوری نقدینگی و اشتغالزایی دارند.

وی افزود: بنابراین توسعه آن‌ها نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها که با شرایط نرخ ارز و تحریم‌ها آسیب دیده‌اند، کمتر دچار مشکل شده‌است. البته نرخ ارز و تحریم را در تجدیدپذیرها هم شاهد بوده‌ایم ولی در هرحال توسعه نیروگاه‌های با ظرفیت بزرگ دچار کندی بیش‌تری شده‌اند.

صادق‌زاده با بیان این‌که تعداد نیروگاه‌های خورشیدی که توسط مشترکین نصب می‌شود، نسبت به گذشته افزایش یافته است ابراز کرد: در حال حاضر ظرفیت این نوع نیروگاه‌ها به ۱۰ مگاوات رسیده است که ۱۷ هزار مگاوات ساعت برق در سال تولید می‌کنند و هر ماهه تعداد قابل توجهی وارد مدار می‌شوند.

معاون وزیر نیرو افزود: تعداد نیروگاه‌های کوچک مقیاس تجدیدپذیر سال گذشته سه مگاوات بوده و امسال پنج مگاوات وارد مدار شده است.

وی با بیان این‌که نیروگاه‌های متوسط مقیاس تجدیدپذیر نیز که با سرمایه‌گذاری و جذب نقدینگی‌های سرگردان احداث می‌شوند نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است. گفت: تنها بخش نیروگاه‌های ۱۰ مگاواتی دچار کاهش نرخ رشد نسبت به سال قبل شده‌اند که امیدواریم با تغییر نرخ خرید برق تجدیدپذیر جبران شود.

صادق‌زاده با بیان این‌که در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبلش نرخ رشد تجدیدپذیرها در کشور ۷۰ درصد بوده است و تا پایان سال شاهد افزایش ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته خواهیم بود، بیان کرد: همانگونه که سال قبل آمار جذب سرمایه‌گذاری در این حوزه بالا بود، امسال امیدواریم که بالاترین نرخ سرمایه‌گذاری را از محل نقدینگی داخلی و تامین فناوری داخلی شاهد باشیم.

وی با اشاره به شرایط تحریم و تامین تجهیزات در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: در حال حاضر دارای پنج خط تولید صفحات خورشیدی شده‌ایم و تعدادی نیز در حال احداث است. بنابراین در زمینه نیروگاه‌های خورشیدی اقدامات بومی‌سازی انجام شده و شرایط تحریم نمی‌تواند کار تامین صفحات این نیروگاه‌ها را دچار وقفه کند.

او گفت: در زمینه ساخت نیروگاه تجدیدپذیر، ۶۷ درصد ارزش مربوط به صفحات و ۳۳ درصد باقی مانده مربوط به استراکچر آن است که ۱۰۰ درصد این ۳۳ درصد توسط هفت شرکت داخلی تولید می‌شود. البته ۱۵ درصد تجهیزات مورد نیاز نیز وارداتی است که برای آن‌ها نیز ابلاغیه‌ تشویقی ازسوی وزارت نیرو برای استفاده از توان داخل صادر شده که تاثیر مثبتی خواهد داشت و به این ترتیب تا دو ماه آینده ارقام تشویقی برای محقق شدن این امر در تعرفه‌ها اضافه می‌شود.

مدیرعامل شرکت ساتبا اظهار کرد: برای ۱۵ درصد تجهیزاتی که به واردات نیاز داریم، سه مرکز دانش‌بنیان در مشهد، تهران و شیراز احداث شده که نسبت به طراحی اینورترها اقدام می‌کنند اما در هرحال با توجه به این‌که این محصولات در دنیا انبوه‌سازی شده‌اند، شرایط تحریمی ایران برروی آن‌ها تاثیری ندارد و برای ورود به کشور دچار محدودیت نبوده و بنابراین نگران نیستیم.

وی افزود: علاوه بر این ضمن این‌که با توجه به هزینه تمام شده مقرون به صرفه نیست که هر محصولی در هر جایی تولید شود و یا تمام محصولات مورد نیاز را داخلی‌سازی کنیم.

صادق‌زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیروگاه‌های خورشیدی و بادی، ۹۰ درصد انرژی‌های تجدیدپذیر را تشکیل می‌دهند که از این میزان ۸۵ درصد خورشیدی و ۸۵ درصد نیز بادی است که تجهیزات آن‌ها بومی‌سازی شده است.

معاون وزیر نیرو اظهار کرد: ۱۵ درصد تجهیزات وارداتی از ۴۰ کشور دنیا قابل تامین است که این کشورها کره، چین، مالزی، اروپای شرقی و غربی و… بوده و البته در داخل کشور نیز اینورترها به صورت نمونه ساخته شده است. بنابراین در شرایط خاص از نظر فناوری و تامین سرمایه دچار آسیب نمی‌شویم.

وی گفت: در حال حاضر فرهنگ استفاده از تجدیدپذیرها در کشور توسعه یافته و نقدینگی‌های سرگردان وارد عرصه شده‌اند و به همان مقیاس سرمایه‌گذاری‌های خارجی که در سال گذشته داشتیم، منابع داخلی جذب می‌شود. البته تنها مانعی که وجود دارد، بحث تعرفه‌هاست که ظرف چند ماه آینده با توجه به افزایش نرخ ارز تعرفه‌های خرید تضمینی برق باید به روز شده و افزایش یابد.

وی تاکید کرد: اکنون در حال رایزنی با بخش خصوصی هستیم و به محض این‌که به نقطه تعادل برسیم، مشکل حل می‌شود. بنابراین باید گفت تجدیدپذیرها کمترین آسیب را در حوزه اقتصاد می‌بینند.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
230898
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن