تجارتصنعت، معدن، تجارت

صادرات ۵.۶ میلیارد دلاری ایران به ترکیه در ۹ ماه

ایران در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی با صادرات بیش از ۵.۶ میلیارد دلاری به عنوان هفتمین صادرکننده کالا به ترکیه شناخته شد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می دهد صادرات ایران به این کشور در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی ۲.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و به ۵.۶۶۴ میلیارد دلار رسیده است. ایران در ۹ ماهه نخست سال قبل ۵.۸۳۵ میلیارد دلار کالا به ترکیه صادر کرده بود.

بر این اساس، ایران به عنوان هفتمین صادرکننده بزرگ کالا به ترکیه در ۹ ماهه ۲۰۱۸ شناخته شده است. سهم ایران از کل صادرات به ترکیه در این دوره ۳.۳ درصد بوده است. نفت و گاز مهمترین کالاهای صادراتی ایران به ترکیه محسوب می شود.

واردات ایران از ترکیه طی سال جاری میلادی بیش از ۲۰ درصد کاهش داشته و در نتیجه با وجود این که ایران طی سال های اخیر همواره جزو بیست کشور بزرگ واردکننده کالا از ترکیه قرار داشته است در ۹ ماهه نخست امسال از این فهرست خارج شده است.

ایران در ۸ ماهه نخست ۲۰۱۸ با ۱.۶۶۹ میلیارد دلار واردات از ترکیه در رتبه نوزدهم بزرگترین کشورهای واردکننده از ترکیه قرار گرفته بود. واردات ایران از ترکیه در ۸ ماهه نخست امسال نًُسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد کاهش یافته بود. آمار مربوط به واردات ایران در ماه سپتامبر در گزارش اداره آمار ترکیه منتشر نشده است.

منبع
تسنیم
  کد خبر
230988
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *