بورسبورس کالا

اقداماتی برای توسعه نقش بین المللی و حضور خارجی ها در بورس کالا

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل معتقد است که با توجه به اقدامات بورس کالای ایران در حوزه بین المللی، امضای توافقنامه ها و تعریف پروژه های مشترک با بورس دیگر کشورها، حضور خریداران و فروشندگان خارجی در بورس کالا و توسعه نقش فراملی این بورس، دور نخواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از نقل از کالاخبر کشف نرخ کالاهای گوناگون یکی از اصلی ترین وظایف بورس های کالایی در دنیاست. این بورس ها محلی برای حضور آزادانه خریداران و فروشندگان محصولات مختلف است که می توانند بر سر یک قیمت مشخص که از تلاقی میزان عرضه و تقاضا برآمده است، کالای مشخصی را مورد معامله قرار دهند.

در ایران نیز ۱۱ سال است که از تاسیس بورس کالا می گذرد و این بورس طی این سال ها توانسته بازار شفافی را برای انجام معاملات محصولات در سه بازار فیزیکی، مشتقه و بازار مالی فراهم آورد.

بهادر بیژنی، مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل در خصوص نقش های بورس کالای ایران در اقتصاد کشور گفت: بورس کالا از ابتدای راه اندازی اش تاکنون نقش بسیار اساسی را در اقتصاد کشور ایفا کرده است؛ به خصوص طی چند سال گذشته که از لحاظ کشف قیمت و شفافیت معاملات شاهد تحولات اساسی در این بورس بوده ایم.

بیژنی با بیان اینکه ارزیابی آمار کل معاملات انجام شده در بازار سرمایه به ما نشان می دهد که بورس کالا درصد بالایی از ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است، خاطرنشان کرد: این موضوع نشان دهنده رشد روزافزون بورس کالا و اهمیت دادن به آن از سوی فعالان بازار است.

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با اشاره به نقش بورس کالا در توسعه زیرساخت و تولید صنعت فولاد و پتروشیمی و همچنین حذف واسطه گران از این بازارها گفت: صنعت فولاد و پتروشیمی به شدت مرتبط با دیگر صنایع هستند؛ بنابراین وجود شفافیت در جوانب مختلف این بازار باعث می شود تا کل این زنجیره از شفافیت برخوردار شود.

وی تصریح کرد: قیمت یک محصول نهایی به طور مستقیم مرتبط با یک زنجیره تولید متشکل از مواد اولیه ای است که به یکدیگر متصل هستند، بنابراین زمانی که شاهد شفافیت بازار مواد اولیه این محصولات در بورس کالا باشیم، قیمت محصول نهایی هم شفاف خواهد شد.

به اعتقاد بیژنی، نقش بورس کالا تنها بر بازار کالای پتروشیمی و فولاد تاثیرگذار نیست بلکه تاثیر بسزایی بر بازار دیگر محصولات دارد.

حضور خارجی ها در بورس کالا

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل اظهار داشت: بورس کالا طی چند سال گذشته تحولات بسیار مهمی را داشته و به نظر می رسد با توجه به ظرفیت های موجود، شاهد افزایش نقش بورس کالا در اقتصاد کشور باشیم. همچنین بورس کالا علاوه بر گسترش حوزه فعالیت خود در بازار داخلی، اقداماتی را در جهت توسعه فعالیت ها در سطوح بین المللی در دستور کار قرار داده است.

وی ادامه داد: محصولات قابل توجهی در بورس کالا عرضه می شود که مصرف کنندگان خارجی به عنوان مشتریان اصلی این کالا در حال استفاده از آنها هستند و در برخی از مواقع این خریداران خارجی از طریق طرف های ایرانی اقدام به خرید محصولات مورد نیاز خود از بورس کالا می کنند.

بیژنی خاطرنشان کرد: در صورتی که زمینه تعامل و همکاری معاملاتی بورس کالای ایران با بورس دیگر کشورها فراهم شود، می توان چندین محصول ایرانی را به طور مستقیم و با شفافیت قیمتی به کشورهای خارجی عرضه کرد تا نقش بورس کالا به یک نقش فراملی و بین المللی تبدیل شود.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: در حوزه بین المللی، بورس کالا از چند سال پیش مذاکرات متعددی را با بازارهای هدف خود انجام داده که برخی از آن با امضا موافقتنامه و تعریف پروژه بین بورس کالای ایران و دیگر کشورها همراه بوده است؛ اکنون هم مذاکرات جدیدی در حال انجام است تا نقش بورس کالا فراملی شود.

اهمیت بورس کالا برای اقتصاد

وی با تاکید بر اینکه در تمام سطوح مدیریتی کشورمان اعتقاد به کشف قیمت به شیوه درست، شفافیت معاملات و حذف زمینه سوء استفاده ها وجود دارد، گفت: این اعتقاد از جمله مواردی است که ارزش بورس کالا را در اقتصاد ملی بالا می برد و روز به روز بر نقش های این بازار به منظور کمک به تعادل اقتصادی و رونق تولید افزوده می شود.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل در پایان به ورود بورس کالا به حوزه محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: بورس کالا در حوزه کشاورزی برای کشاورزان اقدام قابل توجهی را انجام داده و تعداد بسیار زیادی از این کشاورزان را توانسته تحت پوشش خود قرار دهد، به طوریکه عرضه چند محصول کشاورزی از سوی دولت به بورس کالا واگذار شده و به تازگی نیز شاهد رونق معاملات زعفران به عنوان محصول ارزشمند ایرانی هستیم.

  کد خبر
231122
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *