انرژی

تولید کنتورهای هوشمند آب جهت قرائت مصرف از راه دور

رئیس واحد جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی از طراحی و تولید کنتورهای هوشمند آب جهت قرائت مصرف واحدها از راه دور خبر داد.

محمد خدادادی پرشکوه در گفت‌وگو با ایسنا، از طراحی و ساخت کنتورهای هوشمند آلتوراسونیک آب در این واحد جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: این کنتورهای آب جلوی در خانه‌ها نصب می‌شود و امکان قرائت مصرف آب هر واحد آپارتمان را از راه دور امکان‌پذیر می‌کند.

وی با بیان اینکه این پروژه می‌تواند جایگزین کنتورهای مکانیکی شود، گفت: این کنتورها ساخته شده و مراحل تست را هم طی کرده است و اکنون جهت استفاده از آن‌ها در سطح کشور در حال رایزنی با آبفا هستیم.

رئیس واحد جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: با توجه به وجود بحران آب درکشور، دقت بالای این دستگاه در اندازه‌گیری مصرف آب و عدم نیاز به مراجعه‌های حضوری استفاده از آن صرفه اقتصادی دارد.

خدادای پرشکوه افزود: حدود ۱۰ نمونه از این کنتور در اندازه‌های مختلف ساخته شده است و واحد جهاد دانشگاهی خواجه‌نصیر در صورت سرمایه‌گذاری، توان ساخت ماهانه تعداد هزار کنتور را دارد. نمونه داخلی این کنتور برای اولین بار در کشور ساخته شده است و امیدواریم رایزنی‌های لازم صورت گیرد تا از این کنتورهای آب در کشور استفاده شود.

رئیس واحد جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی همچنین از طراحی و تولید موتور گیرلس آسانسور خبر داد و درباره این موتور توضیح داد: یکی از پروژه‌های واحد جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی که قرار است با همکاری پژوهشگاه نیرو اجرا شود، طراحی و تولید موتور گیرلس آسانسور است که این موتور جدید بدون گیربکس،  بازدهی بالایی دارد و برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است.

وی ادامه داد: نمونه پژوهشی این موتور ساخته شده و امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم آن را به تولید برسانیم. در فاز اولیه این پروژه قرار است ۲۰ دستگاه به صورت سفارش ساخته شود و بعد به خط تولید برسد.

رئیس واحد جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی در پایان با بیان اینکه قیمت این موتورها ۶۰ درصد نمونه خارجی آن است، اظهار کرد: این موتور و درایو آن که با تکنولوژی BLDC طراحی و ساخته شده، قبلا از خارج کشور وارد می‌شده اما امکان تولید آن در داخل را فراهم کرده‌ایم و با توجه به اینکه در این موتورها گیربکس نیز وجود ندارد، وزن آن نسبت به موتورهای قبلی بسیار سبک‌تر است. این موتورها قرار است در سه توان۵.۵ کیلو وات، ۷.۵ کیلو وات و ۱۱ کیلو وات تولید شوند.

انتهای پیام
 

منبع

ایسنا

  کد خبر
231856
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن