صنعت، معدن، تجارت

سوئیفت مایل به مراوده باایران است/بایدپیام‌رسان داخلی داشته باشیم

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه سوئیفت مایل به انجام مراوده با ایران است، گفت: ما نباید به این پیام رسان اعتماد کنیم چرا که اجازه می دهد ارتباطات مالی ایران از سوی آمریکا رصد شود.

محمود بهمنی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سوئیفت تمایل دارد که با ایران مراودات بانکی خود را ادامه دهد، گفت: البته به نظر می‌رسد که این ما هستیم که نباید به سوئیفت اعتماد کنیم، چراکه بر اساس این شبکه، ارتباطات مالی ایران به صورت کامل از سوی آمریکا رصد می‌شود و بنابراین باید تلاش کنیم که ارتباطات مالی غیرضروری خود را خارج از این شبکه انجام دهیم.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی افزود: البته ایران باید بتواند شبکه مالی خارج از سوئیفت را برای تبادلات مالی خود تعریف کرده و شرایطی را فراهم آورد که اطلاعات مالی از دسترس آمریکایی‌ها دور بماند.

وی تصریح کرد: هم اکنون مسائل تحریم بانکی، ممکن است نظام بانکی ایران را تحت‌الشعاع خود قرار دهد، اما به طور قطع مسائل تحریم در دوره کنونی، شدیدتر از تحریم‌های قبلی نیست و بنابراین اگر بتوانیم شرایط را خوب مدیریت کنیم، به طور قطع وضعیت بدی را پیش رو نخواهیم داشت؛ اما این موضوع، باید همزمان با مدیریت صحیح در منابع ارزی و تبادلات مالی باشد.

بهمنی گفت: هم اکنون شرایط نسبتا بهتری نسبت به تحریم‌های دور گذشته وجود دارد؛ در عین حال اگرچه تحریم بانکی سخت است، ولی پیش از تحریم نیز و حتی در دوران پسابرجام، شرایط خیلی متفاوتی را نیز تجربه نکردیم. پس با به کار بستن مجموعه‌ای از تدابیر از جمله عملیاتی کردن پیمان‌های پولی، می‌توان اثرات تحریم را کاهش داد.

منبع

مهر

  کد خبر
232095
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *