بانک پارسیان
بین الملل

صلح تجاری موقت ترامپ-شی منجر به جهش وال‌استریت شد

بعد از توافق چین و آمریکا برای کنار گذاشتن تعرفه‌های جدید و از سرگیری مذاکرات تجاری، بامداد دوشنبه شاخص‌های سهام آمریکا جهش کرد و داوجونز بیش از ۴۰۰ واحد بالا رفت.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از رویترز، بعد از توافق چین و آمریکا برای کنار گذاشتن تعرفه‌های جدید و از سرگیری مذاکرات تجاری، بامداد دوشنبه به وقت تهران و همزمان با شروع به کار بازارهای آسیایی شاخص‌های سهام آمریکا جهش کرد و داوجونز بیش از ۴۰۰ واحد بالا رفت. این درحالی است که هفته گذشته با انتظار توافق تجاری بین دو قطب اقتصادی جهان، وال‌استریت بزرگترین رشد هفتگی خود در حدود ۷ سال گذشته را ثبت کرده بود.

با آغاز معاملات بازارهای سهام این هفته در ساعت ۳:۳۰ بامداد دوشنبه به وقت تهران، شاخص ای‌مینی اس‌اندپی ۵۰۰ در معاملات با حجم بسیار بالا، ۱.۶ درصد جهش کرد. ای‌مینی داوجونز ۴۶۳ واحد یا ۱.۸ درصد بالا آمد و ای‌مینی نزدک ۱۰۰ هم نزدیک به ۲ درصد جهش کرد.

سهام آمریکا که بیشتر اوقات ماه گذشته را در حال افت سپری کرده بودند، هفته گذشته با خوش‌بینی سرمایه‌گذاران در مورد این که رییس‌جمهور ترامپ و همتای چینی او، جین‌پینگ، خواهند توانست بین دو اقتصاد برتر جهان سلح برقرار کنند، رشد کردند.

به نظر می‌رسد آن‌چه در دیدار رهبران دو کشور در حاشیه اجلاس G20 در بوینس‌آیرس به دست آمده است، شرایط را برای سود بیشتر بازارها در آینده مهیا کرده است.

این دو کشور توافق کردند که در مساله تجارت، تنش‌زدایی را آغاز کنند. این تنش‌ها در طول سال جاری بازارهای سهام آمریکا را بالا و پایین برده است.

این که آمریکا قبول کرده است تعرفه واردات ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را افزایش ندهد، می‌تواند مهمترین توافقی باشد که در سال‌های اخیر بین دو کشور اتفاق افتاده است.

در هفته معاملاتی اخیر که منتهی به روز جمعه بود، اس‌اندپی ۵۰۰ حدود ۵ درصد رشد کرد و نزدک با رشد سهام تکنولوژی ۵.۶ درصد جهش کرده بود.

منبع

مهر

  کد خبر
242673
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *