بانک پارسیان
بورسبورس اوراق

جزییات عرضه‌های آتی نفت در بورس انرژی/ علل تعویق عرضه جدید

رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی با تاکید بر عرضه مجدد نفت در این بورس به زودی و پس از اصلاحات اطلاعیه عرضه و انعطاف بیشتر در شرایط معامله گفت: فعلا حجم عرضه‌ نفت سبک ایران در حجم یک میلیون بشکه‌ای خواهد بود.

 

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از فارس، محمد صالحی فر رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی پیرامون آخرین اقدام‌ها برای تداوم عرضه محموله‌های نفت خام در این بورس گفت: بزودی و پس از اصلاحات جدید در اطلاعیه عرضه و انعطاف بیشتر در شرایط معامله، عرضه محموله‌های جدید نفت خام در بورس انرژی آغاز خواهد شد.

صالحی فر با تاکید بر اهمیت قیمت گذاری نفت خام به عنوان کالای استراتژیک کشور در اطلاعیه عرضه، بر لزوم تداوم عرضه این کالا در بورس انرژی تاکید و اضافه کرد: تداوم عرضه نفت خام در بورس از اهمیت بالاتری نسبت به تمرکز صرف بر لزوم معامله شدن یک محموله عرضه شده برخوردار است.

رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی افزود: بر این اساس برای جذب اعتماد بیشتر در بازار پیشنهادهایی برای افزایش انعطاف در اطلاعیه عرضه به وزارت نفت ارائه شده که با استقبال روبرو بوده است.

وی با بیان اینکه پیشنهادهای موجود برای اصلاح اطلاعیه عرضه نفت در بورس انرژی، می‌بایست به لحاظ عملیاتی و تکنیکی بررسی شود، افزود: فرصت ایجاد شده از زمان معامله دومین محموله نفت خام در بورس انرژی باعث شد تا بررسی‌های جامع تری برای افزایش جذابیت و مشارکت بخش خصوصی بخصوص در زمینه تعیین قیمت پایه نفت خام در بورس صورت گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه به محض تصویب اطلاعیه جدید، عرضه نفت خام در بورس انرژی آغاز خواهد شد، گفت: برخی از موارد برای اصلاح اطلاعیه عرضه، نیازمند صرف زمان بود. به عنوان مثال، موضوع استخراج قیمت رسمی نفت خام (OSP) ایران که در دهم هر ماه شمسی صورت می گیرد زیرا قیمت کشف شده در عرضه‌های بعدی بسیار با اهمیت است.

صالحی فر از استقبال خریداران خارجی از طریق سفارت خانه‌های متبوع خود در ایران سخن گفت و افزود: در حال حاضر برخی از پیشنهادها از جمله امکان عرضه نفت سنگین و نیمه سنگین ایران در بورس انرژی در کنار عرضه نفت خام سبک در انتظار تأیید وزارت نفت است و گفته می‌شود برخی از موارد نیز می‌بایست در شورای عالی هماهنگی اقتصادی مصوب شود.

رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی افزود: عرضه‌های نفت خام سبک ایران فعلاً در حجم یک میلیون بشکه ای بر روی رینگ بین الملل بورس انرژی خواهند رفت اما پس از عرضه‌های مستمر این کالا حجم عرضه‌ها به تدریج افزایش خواهد یافت. همچنین اقدام‌هایی برای انتشار اوراق سلف نفتی صورت گرفته که در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد.

به گزارش فارس، هفته گذشته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس بر عدم تصمیم گیری موردی در این شورا اشاره کرده و عدم نیاز به مصوبه جدید این شورا برای تداوم عرضه نفت خام در بورس انرژی تاکید کرده بود.

 

  کد خبر
243303
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *