بانک پارسیان
بورسبورس اوراق

درج نام نخستین فروشگاه زنجیره‌ای در سامانه معاملات/ تازه وارد فرابورسی معارفه شد

در پی درج نام فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به‌عنوان نخستین فروشگاه زنجیره‌ای در سامانه معاملات بورس، روز گذشته مراسم معارفه این شرکت برای عرضه اولیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از تسنیم، در پی درج نام فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به‌عنوان نخستین فروشگاه زنجیره‌ای در سامانه معاملات بورس، روز گذشته مراسم معارفه این شرکت برای عرضه اولیه برگزار شد، و نماینده سهامدار عمده و مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای کوروش در این مراسم ضمن تشریح آخرین وضعیت مالی و عملکردی درباره چشم‌انداز، اهداف کلان، پیش‌بینی سود هر سهم سال ۹۷، ریسک‌ها و تمهیدات توضیح دادند.

نماینده سهامدار عمده و رییس هیئت مدیره این شرکت در این مراسم با بیان اینکه گروه صنعتی گلرنگ یکی از بزرگترین شرکت‌ها در بخش خصوصی محسوب می‌شود، گفت: این برند با توجه به دیدگاه برد ــ برد، سیاست رشد صنایع و شرکت‌های زیرمجموعه را در دستورکار دارد.

به‌گفته ابراهیمی، افق کوروش طی دو سال گذشته بیش از ۸۰ درصد رشد عملیاتی داشته و امید می‌رود با این رشد فزاینده و حمایت از سهم، همراهی سهامداران در بلندمدت و کسب سود برای آنها را درپی داشته باشد. دیگر زیرمجموعه‌های گروه صنعتی گلرنگ نیز در حال آماده‌سازی برای ورود به بازار سرمایه هستند.

در ادامه امیرخسرو فخریان، مدیرعامل این شرکت نیز با اشاره به تاریخچه فروشگاه‌های زنجیره‌ای کوروش گفت: این شرکت ۱۷ شهریور ۸۸ با سرمایه اولیه ۱۰ میلیون تومان به‌ثبت رسیده و  سپس سرمایه طی چهار مرحله افزایش سرمایه از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی به ۱۰۰ میلیارد تومان در حال حاضر رسیده است. اولین واحد خرده‌فروشی “افق” در سال ۸۸ تأسیس و اولین فروشگاه تخفیف‌محور آن در آذر سال ۹۲ به بهره‌برداری رسید. تعداد فروشگاه‌های شرکت در حال حاضر بالغ بر ۱۱۰۰ فروشگاه در ۳۱ استان است. این فروشگاه در چشم‌انداز، برنامه قرارگرفتن جزو ۲۵۰ شرکت خرده‌فروشی دنیا و ۵ شرکت اول منطقه را دارد.

این مقام مسئول درخصوص  میزان درآمد فروش گفت: این فروشگاه در سال ۹۴ مبلغ  ۵۵۰ میلیارد تومان، در سال ۹۵ مبلغ ۱.۶ هزار میلیارد تومان، در سال گذشته ۲.۹ هزار میلیارد تومان و در ۶ماهه سال جاری ۲.۱۵ هزار میلیارد تومان فروش داشته و پیش‌بینی کرده با توجه به اینکه اکثر خریدها در ۳ماهه پایانی سال انجام می‌شود، تا پایان سال جاری به مجموع درآمد فروش ۵.۳ هزار میلیارد تومانی دست یابد.

فخریان با پیش‌بینی درآمد فروش دو سال آتی ادامه داد: برای سال ۹۸ مبلغ ۸.۸ هزار میلیارد تومان و برای سال ۹۹ مبلغ ۱۲.۹ هزار میلیارد تومان درآمد فروش برآورد می‌شود. در سال ۹۵، ۱۰ درصد سهم بازار متعلق به فروشگاه‌های زنجیره‌ای بوده که سهم “افق” کمتر از یک درصد بوده است. در سال گذشته این سهم به ۱.۱۷ درصد و در سال جاری به ۱.۵۲ درصد رسیده و برنامه رساندن این سهم به ۳ درصد تا سال ۱۴۰۰ در دستور کار است.

وی درخصوص تعداد فروشگاه‌های شرکت نیز گفت: در سال گذشته تعداد فروشگاه‌ها ۹۰۳ بوده و در سال جاری پیش‌بینی شده به ۱۳۰۰ برسد که ۲۸۵ فروشگاه به‌صورت اعطای نمایندگی و ۱۱۲ فروشگاه به‌صورت عادی است. برنامه افزایش تعداد این شعبات در سال ۹۸ به ۱۶۰۰ و در سال ۹۹ به ۱۹۰۰ شعبه نیز در دستور کار است. در زنجیره تأمین شرکت، ارتباط با گروه صنعتی گلرنگ، دستیابی به تأمین کنندگان مطرح، سیستم لجستیک هوشمند و تعداد مشتریان انبوه، هم‌افزایی زیادی در جهت سیاست برد ــ برد ایجاد کرده است.

مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با اشاره به مزایای رقابتی شرکت گفت: ایجاد پرتال منابع انسانی و استخدام به‌صورت یکپارچه توسط سیستم نرم‌افزاری EMP، ایجاد پرتال جهت ارتباط مستمر با تأمین کنندگان، ایجاد پرتال آرشیو اسناد و ایجاد پرتال بازرسی از مزایای رقابتی این شرکت است.

فخریان درخصوص سهم فروش محصولات و اهداف کلان گفت: کالاهای خوراکی خشک ۴۴ درصد، محصولات یخچالی ۳۰ درصد، آرایشی؛ بهداشتی و شوینده ۱۹ درصد، نوشیدنی‌ها ۴ درصد و سایر محصولات ۳ درصد از سهم فروش را دارا هستند. از اهداف کلان شرکت نیز می‌توان به سودآوری، افزایش سهم بازار، زنجیره تأمین و تولید چابک استاندارد و مدرن، حضور در بازارهای بین المللی و راه‌اندازی فروش اینترنتی اشاره کرد.

وی با اشاره به سود عملیاتی کسب‌شده طی ۳ سال گذشته گفت: در سال ۹۴ مبلغ ۲.۴ میلیارد تومان، سال ۹۵ مبلغ ۲۸.۲ میلیارد تومان و سود عملیاتی سال گذشته ۸۰.۳ میلیارد تومان بوده و در ۶ماهه سال جاری به ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده که پیش بینی می‌شود تا پایان سال با رشد ۳۰۷درصدی نسبت به سال گذشته به ۳۲۷.۷ میلیارد تومان برسد.

این مقام مسئول از پیش‌بینی کسب سود خالص ۲۷۴.۸ میلیارد تومانی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: در ۶ماهه نخست سال ۹۱.۷ میلیارد تومان محقق شده است. میزان سود هرسهم سال جاری نیز ۲۷۴۸ ریال برآورد شده که درصورت تحقق نسبت به ۶۸۴ ریال در سال ۹۶ رشد ۳۰۱درصدی را به‌ثبت می‌رساند.

 

  کد خبر
256770
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *