بانک پارسیان
امور زیربناییتعاون و اشتغال

تاسیس مراکز مدیریت مهارت آموزی در نهادها از سال ۹۸

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از اجرای طرح راه‌اندازی مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در نهادها دولتی و غیردولتی از سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، نشست تبیین و بررسی دستورالعمل تأسیس و اداره مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به صورت ویدئو کنفرانس توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور برگزار شد.

این نشست با حضور علیرضا حاتم زاده معاون آموزش، حبیب عرفان منش، مدیر کل دفتر راهبری اجرای آموزش، پناهی نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مسئولان کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد کشور و هاشمی پور و کانون انجمن‌های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیر دولتی برگزار شد.

حاتم زاده در نشست مذکور با اشاره به اهمیت اجرای طرح تأسیس و اداره مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی برای گروه‌های هدف دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: در اسناد بالادستی و قوانین و مقررات مربوط از جمله سیاست‌های کلی اشتغال ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش، مصوبات اقتصاد مقاومتی، مصوبات شورای عالی اشتغال و قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی کشور (که آئین نامه آن در دو هفته اخیر تصویب شد)، اهمیت موضوع مهارت آموزی کاملاً تبیین شده است.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: قانون نظام جامع و روح حاکم بر این قانون بحث هماهنگی و ایجاد تعامل بین مجریان، متولیان و ذینفعان آموزشی است و اعضا حاضر در این نشست الگوی کوچکی از همان شورای عالی هستند که تأکید بر هماهنگی و همکاری دارند.

حاتم زاده با بیان اینکه در ابتدا تصویب شد که مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی را در دانشگاه‌ها راه اندازی کنیم، افزود: این طرح در نهادهای دولتی و غیر دولتی دیگری نیز در سال ۱۳۹۸ راه‌اندازی خواهد شد.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در ادامه با اشاره به آسیب شناسی مهارت آموزی در حوزه آموزش‌های غیر رسمی افزود: کارشناسان اجرای این طرح با هدف توسعه آموزش‌های مهارتی مطلوب به دانشجویان و رفع خلاء های آموزشی که در آموزش‌های قبلی وجود داشت، به نکات برجسته ای از جمله؛ نیازسنجی آموزشی، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در ارائه آموزش‌ها و ارائه مشاوره شغلی و آموزشی مناسب به دانشجویان توجه ویژه ای کرده اند.

وی ادامه داد: در این خصوص دستورالعملی توسط کارشناسان تهیه شد و برای بازبینی و اظهار نظر در اختیار استان‌ها قرار داده شد که نهایتاً ابلاغ و مقرر شد که تا پایان سال ۱۳۹۷ به صورت آزمایشی اجرا شود.

حاتم زاده با اشاره به ابلاغ دستورالعمل مذکور گفت: موارد مورد نظر کارشناسان و مدیران استان‌ها و شرکاء سازمان را در راستای اصلاح، ترمیم و بهبود کارایی دستورالعمل تأسیس و اداره مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مد نظر خواهیم داد.

در ادامه این نشست، عرفان منش، مدیر کل دفتر راهبری اجرای آموزش سازمان گفت: وجه تمایز و نقطه قوت در دستورالعمل جدید «تأسیس مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه ها» این است که در حوزه اجرا زمینه مداخله شرکاء افزایش پیدا کرده است و در حوزه راهبری و برنامه ریزی و نظارت، یک شورای راهبری در دانشگاه‌ها با حضور نمایندگان همه شرکاء شکل می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: مهم‌ترین ضلعی که به نسخه دستورالعمل قبلی اضافه شده است، ایفای نقش کانون کاریابی‌ها و مشاوره‌های شغلی هر شهرستان و قرار دادن اطلاعات محیطی و شغلی منطقه در اختیار شورای راهبری مرکز است.

عرفان منش هدف از نیاز سنجی در سطح دانشگاه‌ها مبتنی بر رشته‌های تحصیلی دانشجویان را تکمیل مهارت‌های دانشجویان و فارغ التحصیلان و ایجاد فرصت‌های شغلی وکارآفرینی برای آنان در استان‌ها دانست.

بنا بر این گزارش، مدیران کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان‌ها به همراه نمایندگان مسئولان استانی متشکل از دانشگاه‌های استان، رؤسای انجمن صنفی کارفرمایی آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد استان و انجمن صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های دولتی استان از طریق ویدئو کنفرانس در نشست مذکور حضور داشتند.

منبع

مهر

  کد خبر
291999
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *