اقتصاد کلانصوت

بیانیه ترامپ فاز سوم تحریم ها را اجرایی کرد

 

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: ترامپ با انتشار بیانیه روز گذشته خود مسئله تحریم ها علیه ایران را در فاز سوم اجرایی کرد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،  محمدرضا سبزعلیپور در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن اشاره به قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان های تروریستی جهان افزود: در تیرماه سال ۹۶ تحریم هایی علیه ایران در مجلس سنا و کنگره آمریکا با عنوان «s722» به تصویب رسید.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل گستردگی «s722» از تحریم های مورد نظر با عنوان «تحریم‌های مادر» یا «سیاهچاله تحریم‌ها» یاد می شود، اظهارداشت: در این قانون نام سپاه پاسداران، برنامه موشکی، حقوق بشر و غیره آورده شده است.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان اینکه تحریم های مربوطه در اصل زمانی تصویب شده که ایران در اوج اجرای برجام بود، ادامه داد: تصویب تحریم های مد نظر ضد برجام بوده است.

وی با اعلام این مطلب که آمریکا با اعمال تحریم ها به دنبال مقاصد اقتصادی است تا تحریم های اقتصادی را علیه مردم و کشور اعمال کند، گفت: آمریکا با این اقدام خود تحریم های مربوطه را در پوسته سپاه پاسداران، حقوق بشر و غیره مخفی کرده است.

سبزعلیپور ضمن اشاره به اینکه با اعمال تحریم ها در فاز نخست رفته رفته برجام از میان رفت، افزود: برهم زدن بازار، ایجاد گرانی ها، افزایش نرخ ارز و تورم فاز دوم در اعمال تحریم ها بوده است.
پایگاه خبری آرمان اقتصادی picture?attid=350600&s=b بیانیه ترامپ فاز سوم تحریم ها را اجرایی کرد
وی با تاکید بر اینکه با صدور بیانیه روز گذشته ترامپ فاز سوم اعمال تحریم ها که درباره سپاه پاسداران، حقوق بشر و غیره بوده کلید خورده است، اظهارداشت: فاز سوم در واقع همان برنامه تحریم «s722» بوده که در حال اجراست.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران ضمن اشاره به اینکه آمریکا منطقه خاورمیانه را درگیر تنش خواهد کرد، ادامه داد: باوجود تنش های مدنظر حتی بدون تقابل نظامی و با ایجاد تنش روانی بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را از منطقه خاورمیانه و کشورهای عربی خارج کرده است.

وی با اعلام این مطلب که اتفاق جدیدی نیفتاده است، گفت: سپاه پاسداران در گذشته نیز در لیست تحریم ها قرار داشته تنها اینکه فاز سوم با بیانیه ترامپ اجرایی شده است.

سبزعلیپور با بیان اینکه آمریکا هم اکنون از جنبه روانی کشورهای دیگر را در مورد سپاه پاسداران تحت تاثیر قرار داده است، افزود: چنین اقدام هایی امری برنامه ریزی شده و در جهت تضعیف سپاه پاسداران در روز پاسدار و در روزهای نزدیک به سالروز تاسیس این نهاد است.

وی با تاکید بر اینکه کبریتی که ترامپ روشن کرده تا ایران را در هیزمی به آتش بکشد خود ترامپ را به آتش می کشد، اظهارداشت: انجام اقدام های مدنظر تنها منطقه را ملتهب می کند.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با اعلام اینکه تاکنون هیچ کشوری نیروی نظامی و نیروهای رسمی مسلح کشور دیگری را تحریم نکرده و این مسئله در جهان سابقه ای نداشته است، ادامه داد: برای نخستین بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را تحریم می کند.

وی با بیان این خبر که هدف آمریکا وارد کردن فشار اقتصادی بر مردم با استفاده از نام سپاه است، گفت: پشت پرده این مسئله اتفاقاتی رخ خواهد داد که تنها در حوزه اقتصادی فشار را بر مردم و کشور بیشتر می کند.

سبزعلیپور افزود: ظاهر قضیه همگان را فریب می دهد به طوری که آمریکا سپاه پاسداران را در لیست تروریست ها قرار می دهد اما در اصل با به وجود آوردن مسائل مدنظر نهادها و کسانی که با سپاه و نیروهای مسلح فعالیت اقتصادی دارند را مشمول تحریم می کند.

وی به رادیو اقتصاد یادآور شد: ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران پیکره واحد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند که تحریم یک قسمت در جهت تفرقه اندازی میان نیروهای مسلح است.

 

  کد خبر
302336
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *