امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

گوشت تنظیم‌بازاری به دست ۸۸درصد مردم نرسید

نتایج یک نظرسنجی نشان داد ۸۸درصد از مردم در یک سال گذشته گوشت وارداتی با ارز ۴۲۰۰تومانی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، دومین قسمت از برنامه «پایش» در سال ۹۸، به‌مناسبت سالگرد اعلام نرخ ۴۲۰۰تومانی، موضوع نرخ ارز و تحولات آن را بررسی نمود.

در همین خصوص سلیمی‌زادگان، کارشناس اقتصادی برنامه پایش، با بیان اینکه اعلام نرخ ۴۲۰۰تومانی برای ارز در فروردین ۹۷ اشتباه بزرگی بود، گفت: اعلام این نرخ لطمه زیادی به اقتصاد کشور زد و در این مدتی که این نرخ برای دلار اعلام شد، ذخایر ارزی بسیاری را از دست دادیم.

وی افزود: این اتفاق یک شمشیر دولبه بود و اگر بازار ارز مدیریت می‌شد، مجموعه بازارهای کشور نیز به آرامش دست می‌یافت، واقعاً اگر این اشتباه رخ نمی‌داد در آن برهه دوماهه به‌اندازه بیش از ۶ ماه ارز کشور در شرایط تحریم مصرف نمی‌شد.

این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اثرگذاری تغییر رئیس‌کل بانک مرکزی بر بازار ارز بیان کرد: در برهه‌ای از تابستان ۹۷ نرخ ارز تا ۱۸ هزار تومان رشد کرد اما با تغییر رئیس بانک مرکزی و به‌کارگیری سیاست‌های درست ارزی، نرخ مذکور رو به کاهش رفت، بنابراین در حال حاضر نرخ دلار نیز، نرخ واقعی آن نیست و به‌عقیده کارشناسان در شرایط تحریم نرخ واقعی دلار در حدود ۶ الی ۷ هزار تومان است.

سلیمی‌زادگان در ادامه افزود: ما باید به‌سمت بازار متشکل ارزی حرکت کنیم، یعنی همه عرضه و تقاضای بازار ارز را شفاف کنیم. سامانه نیما این کار را انجام می‌دهد، بنابراین همه عرضه‌کنندگان و متقاضیان باید در یک سامانه واحد نیازهایشان را برآورده کنند و از این طریق می‌توان بازار آزاد را نیز به حاشیه راند.

سلیمی‌زادگان افزود: اعطای ارز ۴۲۰۰تومانی به برخی کالاها باعث بروز پدیده‌های قاچاق شد و باید به‌جای این کار، به خانوارها یارانه ارزی داده می‌شد که این کار در صورت انجام، قدرت خرید مردم را بالا می‌برد و از طرف دیگر از رانت و قاچاق را نیز جلوگیری می‌کرد. نمونه این موضوع واردات گوشت با ارز ۴۲۰۰تومانی بود که گوشت با این قیمت به دست مردم نرسید و باعث حواشی گوناگونی در کشور گشت.

قیمت خرید تضمینی گندم باید به ۲۲۰۰ تومان افزایش یابد

موضوع دیگر موردبررسی در «پایش» یکشنبه به خرید تضمینی گندم اختصاص یافت.

در این زمینه سلیمی‌زادگان، کارشناس اقتصادی برنامه پایش با بیان اینکه موضوع گندم مسئله استراتژیکی برای کشور است و باید از قاچاق آن به خارج از کشور جلوگیری کرد، گفت: تعیین قیمت تضمینی گندم باید متناسب با شرایط اقتصادی کشور و تورم باشد، به‌گونه‌ای هم برای کشاورز صرفه اقتصادی داشته باشد و هم برای آن‌ها ایجاد انگیزه کند.

کارشناس اقتصادی برنامه «پایش»، با تأکید بر لزوم تعیین یک نرخ عادلانه برای خرید گندم از کشاورزان گفت: قانونی در کشور وجود دارد که قبل از شروع سال زراعی باید نرخ خرید تضمینی گندم اعلام شود اما این اتفاق رخ نداد و در مهرماه نرخ ۱۴۷۰تومانی برای گندم تعیین گردید که باعث اعتراض کشاورزان به این موضوع شد.

وی افزود: عدم تعیین نرخ عادلانه برای گندم باعث می‌شود که کشاورز به‌جای فروش گندم خود به دولت، آن را دلال بفروشد و انگیزه خود در این زمینه را از دست دهد. در حال حاضر دلال‌ها گندم‌های کشاورزان را به‌قیمتی بیش از ۲ هزار تومان می‌خرند درحالی که دولت بعد از اعتراض کشاورزان نرخ ۱۷۰۰تومانی را اعلام کرد.

سلیمی‌زادگان در ادامه بیان کرد: در کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه قیمت گندم بسیار بالاتر از قیمت خرید تضمینی گندم داخل کشور است و در سال‌های قبل عدم مدیریت تعیین قیمت خرید تضمینی باعث کمبود گندم در کشور و به‌تبع آن واردات این کالای استراتژیک شده که قیمت تمام‌شده آن نیز بیشتر از قیمت داخلی بوده است.

وی گفت: باید در زمینه خرید گندم یک سامانه شفاف طراحی شود تا از طریق آن نیازهای کشور در این حوزه احصا شود تا با دانستن این نیازها، بتوان این موضوع را به‌صورت صحیح مدیریت کرد. در کشورهای پیشرفته نیز این نکته رعایت می‌شود و باعث شده است که در آمریکا بیش از ۱۴ برابر نیاز خود غلات تولید کند.

سلیمی‌زادگان در پایان در خصوص تبعات عدم تعیین نرخ متناسب برای خرید گندم افزود: این مسئله باعث شده است که خودکفایی در تولید گندم هم از دست برود و برای تأمین نیازهای خود همانند گذشته مجبور به واردات گندم شویم، بنابراین نیاز است قیمت خرید تضمینی به ۲۲۰۰ تا ۲۴۰۰ افزایش یابد تا از این طریق از فروش گندم به دلالان و خروج آن از کشور جلوگیری نماید. ارز گندم در بورس کالا نیز راهکار صحیح مدیریت گندم در کشور است.

۸۸درصد مردم گوشت یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند

همچنین سؤال نظرسنجی برنامه «پایش»، به‌صورت زیر از مخاطبان سؤال پرسیده شده است:

آیا در یک سال اخیر گوشت وارداتی با نرخ دولتی، به دست شما رسیده است؟ ۱.بله ۲.خیر.

در پایان نیز ۸۸ درصد از مردم اعلام نمودند که در یک سال گذشته گوشت وارداتی به دست آن‌ها نرسیده است.

  کد خبر
304793
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *