انرژی

دستورالعمل اجرایی هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق سال ۹۸ اعلام شد

نام‌گذاری روزهای هفته صرفه‌جویی و دستورالعمل اجرایی هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق سال ۹۸ اعلام شد.

به گزارش آرمان اقتصادی، نزدیک به سه دهه است که اول تا هفتم تیرماه هر سال، هفته صرفه‌جویی در مصرف “آب” نام گذاری شده است و فصل گرما تداعی کننده مباحثی چون تبخیر، کم‌آبی، صرفه‌جویی و… بوده است. اما به منظور وفاق و هماهنگی در ارکان وزارت نیرو و لزوم توجه همگانی، امسال با توجه به لزوم صرفه‌جویی در مصرف برق نیز این هفته با نام هفته صرفه‌جویی در آب و برق نامگذاری شده است.

مصرف‌کنندگان می‌دانند که تلاش امروز آنان برای رفاه بیشتر فرزندانشان و حفظ منابع آب و برق برای آیندگان است. هدر دادن منابع کنونی، به معنی محروم کردن نسل‌های بعدی از این مواهب الهی است. از این رو، شرکت‌های آب و فاضلاب کشور، مدیریت منابع آب ایران و توانیر در این هفته با انجام اقدام‌های فرهنگی به فرهنگ‌سازی در زمینه اصلاح الگوی مصرف آب و برق پرداخته و برنامه‌هایی مانند هر سال در دست اجرا دارند.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، طبق دستورالعمل اجرایی هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق شنبه، اول تیرماه مدیریت مصرف آب و انرژی و خانواده بوده و اهداف آن فراهم کردن زمینه مشارکت خانواده‌ها در مدیریت مصرف و افزایش نقش زنان در اصلاح الگوی مصرف است.

فعالیت‌هایی که در این روز صورت می‌گیرد شامل تقدیر از مشترکان کم‌مصرف خانگی آب و برق و معرفی به رسانه‌ها، دعوت از کودکان، نوجوانان و جوانان در امر ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در قالب ایجاد پایگاه‌های اطلاع‌رسانی در فرهنگسراها و …، اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی در بوستان‌ها، ایستگاه‌های مترو و سایر مراکز تجمع مردم با موضوع صرفه‌جویی در مصرف می‌شود.

یکشنبه، دوم تیرماه که تحت عنوان مدیریت مصرف آب و انرژی، افکار عمومی و رسانه نام گذاری شده است اهدافی چون استفاده گسترده‌تر از ظرفیت وسایل ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی به منظور افزایش آگاهی عمومی و بالا بردن سطح دانش مصرف‌کنندگان آب و برق نسبت به وضعیت منابع، تشریح محدودیت‌ها و معضلات کشور در خصوص میزان دسترسی به آب و برق و ضرورت بسیج همگانی برای بهره‌گیری از فن‌آوری و تجهیزات کاهنده و بهینه‌ساز مصرف دارد و در این روز فعالیت‌هایی از جمله برگزاری نشست خبری مشترک با حضور مدیران عامل شرکت‌های آبفا، آب منطقه‌ای، برق منطقه‌ای و توزیع برق و برگزاری کارگاه آموزشی خبرنگاران صورت می‌گیرد.

سومین روز هفته مذکور مدیریت مصرف آب و انرژی، صنعت، معدن، سازمان‌های عمومی و مؤسسات خصوصی نام دارد و اهداف آن تبیین نقش تولیدکنندگان تجهیزات کاهنده مصرف در توسعه فناوری‌های کاهنده مصارف آب و انرژی، تشریح ضرورت توسعه صنایع و بهره‌برداری از معادن متناسب با ظرفیت‌های منابع آبی و انرژی کشور، تبیین نقش سازمان‌ها و مؤسسات در اعمال رویه‌های صحیح مصرف آب و انرژی در تأسیسات و ساختمان و …است.

برگزاری نمایشگاه‌های معرفی تولیدکنندگان تجهیزات کاهنده مصرف آب و انرژی و ارائه محصولات تولیدی آنها و تقدیر از صنایع، سازمان و مؤسسات دولتی و غیر دولتی که به طور مؤثر مصارف آب و انرژی خود را کاهش داده‌اند فعالیت‌هایی هستند که در این روز انجام می‌شوند.

سه‌شنبه چهارم تیرماه مدیریت مصرف آب و انرژی، غذا، منابع طبیعی و حفظ محیط زیست نام داشته و اهداف آن تشریح نقش آب و انرژی در امنیت غذایی و تشریح نقش منابع طبیعی در توسعه اقتصادی جوامع و ضرورت حفظ محیط زیست برای بقا و تداوم تمدن بشری است.

فعالیت‌هایی که در این روز برگزار می‌شود برپایی ایستگاه‌های اطلاع رسانی و پخش پیام‌های هشداردهنده در سطح شهرها و روستاها، برگزاری میزگرد تلویزیونی با حضور مسئولین استان، سازمان حفاظت محیط زیست و اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی استان، هماهنگی برای بازدید از تأسیسات آب و فاضلاب و آب و برق برای گروه‌های مختلف، تشویق مردم از طریق رسانه‌ها برای جلوگیری از آلوده‌کردن حریم رودخانه‌ها و منابع آبی، اطلاع‌رسانی‌در خصوص ضرورت و اهمیت استفاده از شبکه نوین جمع آوری و دفع فاضلاب در حفاظت از محیط زیست و منابع آبی و نصب پیام‌های حاوی اهمیت و نقش اجرای طرح‌های فاضلاب در تأسیسات صنعت است.

پنجمین روز این هفته چهارشنبه مدیریت مصرف آب و انرژی، خدمات شهری و روستایی و جلب مشارکت‌های مردمی و خیرین نام داشته و اهداف آن تشویق و ترغیب دستگاه‌های خدمات‌رسانی شهری و روستایی به کاهش مصارف آب و انرژی، تشویق و ترغیب مردم و خیرین برای سرمایه‌گذاری به منظور توسعه و بهبود زیرساخت‌های تولید و انتقال و توزیع آب و انرژی، ترویج فرهنگ وقف برای اجرای طرح‌های آب، فاضلاب، برق و … است.

برگزاری نشست‌های مشترک با مسئولین خدمات شهری و روستایی به منظور ترغیب آنان برای کاهش مصارف آب و انرژی و جایگزین کردن پساب در مصارف آب در حوزه خدمات شهری و روستایی، برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها با هدف معرفی و تقدیر از خیرین، معرفی طرح‌های اجراشده با مشارکت مردم در رسانه‌ها و یا در قالب بروشور و آگهی تلویزیونی و رادیویی و معرفی تجربیات موفق مشارکت مردم در رسانه‌ها و انتشار همگانی این تجربیات به ویژه در فضای مجازی فعالیت‌هایی هستند که در این روز برگزار می‌شوند.

پنجشنبه ششم تیرماه مدیریت مصرف آب و انرژی، اقتصاد و حقوق شهروندی نام داشته و تشریح ارزش اقتصادی آب و برق، تشریح نقش و ارزش اقتصادی کاهش مصرف در حفظ منابع و جلوگیری از آلودگی محیط زیست و تبیین وظایف و تکالیف شرکت‌های آب و برق نسبت به مشترکین (مردم) اهداف آن هستند. فعالیت‌های این روز اطلاع‌رسانی در خصوص قیمت آب، برق و قیمت تمام‌شده آب و مقایسه با سایر کشورها، نصب و انتشار پیام‌های مرتبط در اماکن عمومی (تبلیغات محیطی)، برگزاری میزگردهای رسانه‌ای (رادیو، تلویزیون، مطبوعات محلی)، تهیه و انتشار اینفو گرافی و موشن گرافی در فضای مجازی و فضای عمومی (نصب بنر حاوی اینفو گرافی در فضاهای شهری) هستند.

آخرین روز این هفته مدیریت مصرف آب و انرژی و آموزه‌های دینی و اهداف آن تبیین اهمیت صحیح مصرف کردن و پرهیز از اسراف از منظر تعالیم دینی و معرفی شیوه‌های صحیح مصرف با اتکا به تعالیم دینی هستند.

فعالیت‌های پیشنهادی جمعه هماهنگی با ائمه جمعه برای پرداختن به موضوع آب و برق در نماز جمعه، هماهنگی با ائمه جماعات مساجد برای تبیین موضوعات مربوط به آب و برق و مصرف بهینه خصوصاً بعد از نماز مغرب، هماهنگی برای حضور مدیران استانی و شهرستانی برای حضور در نماز جمعه و ایراد سخنرانی، توزیع اقلام تبلیغی و بسته‌های آموزشی در محل برگزاری نماز جمعه و مساجد، نصب پیام‌های هشداردهنده مصرف بهینه آب در وضوخانه‌ها و محل‌هایی که در معرض دید نمازگزاران است با هماهنگی هیئت امنای مساجد، فراهم آوردن امکان بازدید روحانیون از تأسیسات، سدها، آب و فاضلاب و برق با هدف ارتقا دانش آبی روحانیون است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
334716
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن