امور زیربناییراه و ساختمان

شرط قطع وابستگی به خارج در تولید تجهیزات ریلی / حذف هزینه‌های ارزی در تولید سوزن راه‌آهن

مدیرعامل شرکت گسترش صنایع ریلی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه با داخلی‌ شدن ساخت سوزن راه‌آهن تا چه حد صرفه‌جویی ارزی در تامین این قطعه داشته‌ایم گفت: تولید هر دستگاه سوزن ۲۲ هزار و ۵۰۰ یورو ارزبری داشت که امروز خوشبختانه با قطع وابستگی به خارج تمام هزینه‌ها ریالی شده است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،، کاظم طاهرزاده در نشست خبری امروز در حاشیه هفتمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی با بیان اینکه فعالیت ساخت سوزن راه‌آهن در شرکت ماشین‌سازی تبریز با همکاری یک شرکت فرانسوی از ۲۰ سال گذشته آغاز شد، گفت: کارخانه‌ای تحت لیسانس این شرکت فرانسوی احداث و فعالیت‌ها در حوزه ساخت سوزن و تجهیزات راه‌آهن آغاز شد که البته در حال حاضر به دلیل اعمال تحریم‌ها همکاری با این شرکت فرانسوی قطع شده است.

وی با اشاره به خودکفایی در تولید سوزن راه‌آهن با استفاده از تجهیزات داخلی اظهار داشت: تا سال ۹۶ تا حدود ۹۰ درصد قطار و ارزش اسمی ۵۰ درصد سوزن را در کشور تامین می‌کردیم اما پس از آن با شروع تحریم‌های ظالمانه و تاکید رهبری بر رونق تولید گام‌های مثبتی در راستای طراحی تکه مرکزی سوزن برداشتیم و امروز سوزن راه‌آهن در شرکت گسترش صنایع ریلی ایران (تابع صندوق پس‌انداز کارکنان جمهوری اسلامی) صد در صد ایرانی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه با داخلی‌ شدن ساخت سوزن راه‌آهن تا چه حد صرفه‌جویی ارزی در تامین این قطعه داشته‌ایم گفت: تولید هر دستگاه سوزن ۲۲ هزار و ۵۰۰ یورو ارزبری داشت که امروز خوشبختانه با قطع وابستگی به خارج تمام هزینه‌ها ریالی شده است.

وی با اشاره به افزایش تولید قطعات و تجهیزات ریلی در داخل کشور ادامه داد: در ۲۰ سال گذشته ۱۰۰ دستگاه سوزن تولید می‌کردیم که با توجه به سیاست‌های خودکفا محور تولیدات سوزن به ۴۰۰ دستگاه در سال رسیده است.

وی ادامه داد: نیاز شبکه ریلی در سال برای احداث خطوط ریلی جدید و حفظ خطوط موجود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دستگاه سوزن است که می‌توانیم نیمی از نیاز داخل را تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت گسترش صنایع ریلی ایران وابسته به صندوق پس انداز کارکنان راه‌آهن تاکید کرد: تمام تجهیزات تولید شده استانداردهای اروپایی را دارا هستند و توانسته‌ایم تولیدات داخل را به صادرات هم برسانیم و با پیمانکاران کشورهای افغانستان، عراق، سوریه مذاکراتی برای صادرات تجهیزات ریلی و سوزن راه‌آهن داشته‌ایم.

طاهرزاده ادامه داد: طبق استانداردهای روز دنیا عمر هر دستگاه سوزن باید بالای هفت سال باشد که این استاندارد در تولیدات داخلی رعایت شده است.

منبع

ایلنا

  کد خبر
335156
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن