امور زیربناییتعاون و اشتغال

۴۰ درصد بیکاران تحصیلکرده هستند/ افزایش ۴ درصدی در بهار امسال

افزایش سهم «جمعیت بیکاران فارغ التحصیل» و «شاغلان فارغ التحصیل» از کل جمعیت بیکار و شاغل کشور نشان دهنده افزایش میل جوانان به دانشگاه در سال‌های اخیر و عدم ایجاد فرصت های شغلی مناسب است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از تسنیم،  در راستای چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار۹۸، سهم جمعیت بیکار۱۰ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران حدود ۴۰.۳ درصد در بهار ۹۸ بوده است که این رقم در بهار ۹۷ حدود ۳۶.۴ درصد بوده است که حدود ۳.۹ درصد افزایش داشته است.

 همچنین بیکاری جمعیت ۱۰ساله و بیشتر فارغ التحیلان آموزش عالی حدود ۱۶.۶ درصد  یعنی حدود ۱میلیون و ۱۹۰هزار و ۳۸۲ نفر است.

بر اساس این گزارش، در حالی که در سال ۹۶ سهم بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی از کل بیکاران ۳۶.۴ درصد بود، این سهم در سال۹۷ با رشد ۳.۹ درصدی به ۴۰.۳ درصد رشد کرد. سهم جمعیت شاغل ۱۰ساله و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی از کل شاغلان در بهار ۹۸ حدود۲۴.۵ درصد است که نسبت به بهار ۹۷ حدود ۱.۳درصد است. این سهم در بهار ۹۷ حدود۲۳.۲ است.

افزایش سهم «جمعیت بیکاران فارغ التحصیل» و «شاغلان فارغ التحصیل» از کل جمعیت بیکار و شاغل کشور نشان دهنده افزایش میل جوانان به دانشگاه در سال‌های اخیر است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 13980419093455853178450810 40 درصد بیکاران تحصیلکرده هستند/ افزایش 4 درصدی در بهار امسال

 بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که۱۰.۸ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۷ )،۱.۳ درصد کاهش یافته است.

در بهار ۱۳۹۸، به میزان ۴۰.۶ درصد جمعیت۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۷) ۰.۵ درصد کاهش داشته است.

جمعیت شاغلین ۱۰ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۳۸۲ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ۱۳۹۷) ، ۳۲۱ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار۱۳۹۸، بخش خدمات با ۴۹.۶ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱.۵ درصد و کشاورزی با ۱۸.۹ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۳.۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی در بهار ۱۳۹۸ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۷) ۱.۸ درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ۹۸حدود ۱۰.۰ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۹.۳ درصد از شاغلین ۱۰ ساله و بیش‌تر،  ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

 

  کد خبر
351097
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن