بورسبورس اوراق

احتمال تغییردر معاملات بنیادی از ماه آینده/ سهامدارن تا شهریور توجه چندانی به سهم‌های بزرگ ندارند

کارشناسان بازار سرمایه با اشاره به اینکه، بازار درحال حاضر حالت متعادلی را دنبال می‌کند بر این باورند برای تغییر وضعیت فعلی تا پایان مرداد و انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها باید منتظر ماند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از ایرنا؛ ولید هلالات درباره مسیر حرکت شاخص و نوسان‌های بازار گفت: از اواسط هفته گذشته انتشار خبری مبنی بر آغاز به تعویق انداختن تعرفه‌های اعمال شده از سوی آمریکا برای چین باعث تحت‌تاثیر قرار گرفتن بازار جهانی و نیز بهبود روند معاملات در بازار سرمایه شد.

وی ادامه داد: سهم‌های بزرگ در بازار سهام، حالت اصلاحی رو به پایین را در پیش گرفته بودند و انتشار این خبر بهانه‌ای شد تا روند معاملات در روز چهارشنبه در مسیر بهتری قرار بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: البته تک سهم‌ها تحت تاثیر اخباری خاص مانند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی و تغییرات موجود در شرکت‌ها قرار می‌گیرند و اکنون شاهد مسائل بنیادی که بتواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد نیستیم.

وی اظهار داشت: به احتمال زیاد با پایان ماه مرداد و انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها در هفته نخست شهریور شاهد واکنش بازار و ایجاد تغییر در معاملات به لحاظ بنیادی خواهیم بود.

هلالات با تاکید بر اینکه هم‌اکنون بازار توجه چندانی را بر روی گروه های بزرگ نخواهد داشت، افزود: تا هفته نخست شهریور ماه بازار در یک حالت تعادل به سر می‌برد و سهامداران توجه چندانی را بر روی تک سهم ها نخواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: گزارش مربوط به مرداد ماه شرکت‌ها که شهریور منتشر می‌شوند مثبت به نظر می‌رسند و سهم‌هایی مانند فلزات و پالایشگاه ها مورد اقبال سرمایه گذاران خواهد بود.

به گفته وی، در مهر ماه گزارش ۶ ماه شرکت‌ها منتشر می‌شود که در واقع اصل حرکت بازار از این زمان آغاز خواهد شد.

هلالات خاطرنشان کرد: اگر اتفاق مثبت یا منفی سیاسی قابل توجهی در بازار رخ ندهد بازار حالت خنثی دارد مگر آنکه تحول بسیار خاصی در بازار داخلی یا جهانی رخ دهد که بازار را تحت تاثیر قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تاثیر حذف ارز دولتی بر بازار سرمایه گفت: جریان حذف ارز دولتی به شدت بر روند بازار تاثیرگذار خواهد بود اما اینکه به طور حتم اتفاق بیفتد یا خیر همچنان جا برای بحث دارد.

وی معتقد است که دولت در سال جاری دست به چنین اقدامی نخواهد زد و این موضوع را به سال آینده موکول می کند.

هلالات خاطرنشان کرد: با چنین اتفاقی برای اینکه صنعت غذا، دارو و زراعت بتوانند سود فعلی خود را حفظ کنند باید ۱۰۰درصد افزایش نرخ بگیرند، حال باید دید که دولت در مقطع فعلی چنین ریسک و شوکی را برای کالاهای اساسی که مورد مصرف مردم است متقبل می شود یا خیر.

مسیر حرکت بازار سرمایه مثبت پیش‌بینی می‌شود

نوید قدوسی، دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز با بیان اینکه بورس در معاملات هفته گذشته به رشد شرکت‌های کوچک ادامه داد، گفت: تفاوت مهم معاملات در هفته گذشته با دیگر هفته‌ها رشد سهم های بزرگ و بنیادی از اواسط هفته بود بنابراین شاخص کل رشد چشمگیری را از خود نشان داد.

وی با اشاره به اینکه شاخص کل در ابتدای هفته گذشته چندان مثبت نبود، افزود: پرتفوهایی (سبد سهام) که دارای سهم های کوچک بودند مثبت بودند اما رشد شاخص به دلیل محدودیت در رشد شرکت‌های بزرگ محدود بود.

قدوسی اظهار داشت: از روز سه شنبه و چهارشنبه به دلیل رشد شرکت‌های بزرگ زمینه رشد شاخص کل و ایجاد تناسب بین شاخص کل و شاخص هم وزن فراهم شد.

وی پیش بینی خود از روند بازار در هفته جاری را این گونه بیان کرد: روند بازار مثبت پیش بینی می‌شود اما همیشه روند مثبت بازار با یک افت و خیزهایی همراه می‌شود و نمی‌توان در انتظار روند صعودی شاخص بورس به صورت مداوم بود. گاه ممکن است یک اصلاحاتی در روند بازار ایجاد شود اما در کل روند بازار با توجه به قدرت نقدینگی موجود در بازار مثبت ارزیابی می‌شود.

قدوسی باتاکید بر محدودیت رشد سهم‌های بزرگ نسبت به سهم‌های کوچک افزود: علت این موضوع وابستگی رشد سهم‌های بزرگ به عوامل بنیادی است که این امر باعث ایجاد محدودیت در رشد این گونه سهم‌ها شده است.

 

  کد خبر
370342
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن