صنعت، معدن، تجارت

وضع عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن از مهرماه اجرایی می‌شود

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت اعلام کرد: در صورت تصویب هیات وزیران و به منظور ایجاد ارزش افزوده بیشتر از مهرماه سال جاری ۲۵ درصد عوارض صادرات بر سنگ آهن اعمال می شود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیف الله امیری اظهار داشت: برای جلوگیری از خام فروشی وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی و سنگ آهن بر حسب کد تعرفه چهار رقمی اعمال می شود که برای امسال ۲۵ درصد پیشنهاد دادیم و در صورت تصویب از مهرماه اجرایی می شود.

وی با اشاره به عدم نیاز واحدهای تولیدی داخل به سنگ آهن هماتیت، تصریح کرد : البته خودمان در این زمینه مدیریت خواهیم کرد و اگر سنگ آهن هماتیت در کشور مصرفی نداشته باشد تصمیم دیگری می گیریم.

امیری تاکید کرد: هدف از وضع عوارض صادرات جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تامین نیاز واحدهای داخل کشور است که مقام معظم رهبری و معاون اول رییس جمهورهم بر آن تاکید کرده اند و تا اکنون توانستیم این مساله را پیگیری کرده و نتیجه بگیریم.

این مقام مسوول در ادامه اعلام کرد: با این تصمیم خام فروشی سنگ اهن به زیر ۵ میلیون تن خواهد رسید و این در حالی است که سال گذشته ۸.۵ میلیون تن سنگ آهن صادر شد.

امیری یادآور شد: طی ۵ ماهه ابتدای سال جاری ، صادرات محصولات سنگ آهن ۲.۲ میلیون تن به ارزش ۵۴۲ میلیون دلار بوده است که نشان از کاهش حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

به گفته وی در سال ۹۷ صادرات کنسانتره ۵.۵ میلیون تن ، گندله ۲.۸ میلیون تن ، آهن اسفنجی حدود ۵۳۴ هزارتن ، شمش ۵.۴ میلیون تن و محصولات فولادی ۳ میلیون تن بوده است.

منبع

مهر

  کد خبر
378326
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن