بورسبورس کالاكشاورزی و دامپروری

آمادگی کامل استان کرمان جهت عرضه پسته در بورس کالا

نایب رئیس اتاق بازرگانی کرمان، از آمادگی این استان به منظور عرضه پسته در بورس خبرداد و این اقدام را، زمینه‌ای در خصوص کاهش قیمت این محصول در بازارهای داخلی دانست.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از بورس کالا؛ نایب ‌رئیس اتاق بازرگانی کرمان ضمن اعلام آمادگی برای عرضه پسته در بورس کالا از تمهیداتی خبر می‌دهد که با هدف آرامش خیال فعالان بازار پسته اندیشیده شده تا خروجی مثبت معامله در بورس کالا را به حداکثر ممکن افزایش دهد‪.‬

جلیل کاربخش راوری در در خصوص عرضه پسته در بورس کالا اعلام کرد: اتاق کرمان آمادگی کامل جهت عرضه پسته در بورس کالا را داراست و پیگیر هستیم که هرچه زودتر شاهد این رویداد خوشایند باشیم.

وی در رابطه با دغدغه‌هایی که بابت پذیرش پسته در انبارهای مورد تایید بورس کالا وجود دارد، افزود: قرار نیست کل حجم پسته تولیدی کشور در بورس کالا معامله شود، ولی انبارهای بورس کالا در نزدیکی محل کشت پسته راه‌اندازی خواهند شد و فعلاً درصدد راه‌اندازی انبار پذیرش پسته در کرمان، رفسنجان و زرند هستیم.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی کرمان ادامه داد: در سال ۹۶ کمیته فنی، با توجه به استاندارد ملی ایران و استاندارد عرفی بازار، استانداردی تعریف کرده که با آن می‌توان پسته را در بورس کالا پذیرش کرد.

به گفته وی طبق این استاندارد، پسته در دو نوع «خندان» و «بسته» و هر یک از این دو نوع، در دو سایز تعریف‌شده و قابل‌پذیرش است. به نظر می‌رسد این استاندارد برای پذیرش پسته در بورس کالا کفایت می‌کند؛ اما هر یک از فعالان بازار که نقدی به این استاندارد داشته باشند، می‌توانند در جلسه بازنگری تعریف استاندارد پسته نظرات خود را اعلام کنند‪.‬

کاربخش راوری همچنین گفت: البته قبول داریم که انواع پسته در نقاط مختلف کشور، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، مثلاً پسته فندقی رفسنجان با پسته فندقی زرند تفاوت‌هایی دارد و به همین دلیل می‌توان پسته عرضه‌شده در بورس کالا را در نمادهای مختلف به نام منطقه تولید پسته عرضه کرد تا این تفاوت‌ها، مشکلی ایجاد نکند. به‌طورکلی انتقادات درخصوص استانداردهای تعریف‌شده قابل ‌بررسی و برطرف شدن بوده و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

رئیس خانه صنعت و معدن و تجارت استان کرمان در مورد اختلاف قیمت پسته در کشور با قیمت‌های جهانی اظهار کرد: قیمت جهانی پسته در مقاطع مختلف زمانی برحسب عرضه و تقاضا، در نوسان است. سال گذشته، به دلیل کاهش عرضه پسته کرمان، قیمت جهانی پسته افزایش یافت و ضمناً افزایش نرخ ارز نیز، در نوسانات ریالی قیمت پسته مؤثر است. در این میان مزیت مهم عرضه پسته در بورس کالا، کاهش نوسانات قیمتی در بازار داخل است‪.‬

وی ضمن تأکید بر ضرورت آموزش کشاورزان اظهار کرد: در جلساتی که اتاق کرمان با مسئولان بورس کالا داشته در خصوص ضرورت آموزش کشاورزان تأکید شده است. ضمن اینکه در سال ۹۶، کارشناسان بورس کالا در استان کرمان حضور یافته و کارگاه‌های آموزشی برگزار کرده‌اند. اما حتماً به‌منظور آموزش کشاورزان، دوره‌های آموزشی مجدداً برگزار خواهد شد‪.‬

کاربخش راوری در پایان تأکید کرد: ابزارهای مختلف بورس کالا همچون قراردادهای آتی، می‌تواند هم به جذابیت معاملات پسته برای خریداران و هم تسهیل تأمین مالی کشاورزان کمک کند و این موضوع، از دیگر مزایای ورود پسته به بورس کالا محسوب می‌شود‪.

 

  کد خبر
379083
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن