بورسبورس اوراق

اصلاح قوانین بازار پایه دیر انجام شد

یکی از کارشناسان بازار سرمایه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص تغییر قوانین بازار پایه، اظهار داشت: نبود انسجام در ساختار این بازار باعث شد تا سازمان بورس قادر به هیچ گونه نظارتی بر عملکرد آن ها نباشد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از ایرنا، مجتبی معتمد نیا، یکی از کارشناسان بازار سرمایه  نسبت به تغییر قوانین بازار پایه فرابورس اظهار داشت: اتفاقاتی که در چند وقت اخیر در بازار سرمایه شاهد آن بودیم، ناشی از ساختار غیرنظام‌مند وغیرمنسجم دربازار پایه بود.

وی ادامه داد: نبود انسجام در ساختار بازارپایه به دلیل عدم پذیرش شرکت‌ها توسط ناشر است که باعث شد، سازمان بورس قادر به هیچگونه نظارتی بر عملکرد این شرکت‌ها نباشد.

معتمدنیا با بیان اینکه اکثر شرکت‌های حاضر در بازار پایه از سرمایه کمی برخوردارند، گفت: با توجه به وجود سرمایه کم در بازار پایه می‌توان با حجم اندکی از نقدینگی یک جریان معاملاتی را بر روی برخی ازسهم‌ها ایجاد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: طبق قانون موجود در بازار پایه، دامنه نوسان برخی از شرکت‌ها در بازار پایه باز و برخی دیگر با دامنه نوسان ۱۰ درصدی همراه بودند که به طور طبیعی امکان رشد آنها نسبت به باقی بازار بیشتر بود و همین امر زمینه ایجاد نا به سامانی در بازار را فراهم کرد.

وی با بیان اینکه زمانی که جریان نقدی از طریق دیگر بازا‌رها و مردم عادی به سمت بازار سرمایه ورود می‌کند، گفت: با توجه به چنین اقدامی، هیجان در این بازار به اوج می‌رسد و توجه افرادی که در بازار سهام‌دار نبودند به سمت سرمایه‌گذاری در سهام مورد نظر جلب می‌شود این درحالیست که نسبت به میزان دارایی شرکت اطلاعات کافی وجود ندارد.

معتمدنیا اظهار داشت: ممکن است در کوتاه مدت سهم‌ها با رشد چشم‌گیری همراه شوند، اما بعد از مدتی سهامداران متضرر و این ضرر دامن کل بازار را خواهد گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه اقدام فرابورس مبنی بر تغییر قوانین بازار پایه دیر بود، گفت: تا قبل از اصلاح قوانین بازار پایه قیمت اکثر سهم‌ها رشد چشم‌گیر را تجربه کردند و کاملا مشخص است که قیمت آنها حباب است که این امر باعث به ‌هم ریختگی توازن بین قیمت‌های موجود در بازار بورس و بازار پایه فرابورس شد.

وی اظهار داشت: با توجه به سیاست‌ و برنامه‌هایی که از سوی دولت برای بازار سرمایه در نظر گرفته شده است، به طور قطع نقدینگی به سمت بورس انتقال پیدا خواهد کرد.

معتمدنیا با بیان اینکه سازمان بورس باید شرایط پذیرش برخی از شرکت‌ها در بورس و فرابورس را تسهیل کند، افزود: سازمان بورس باید با مدیرانی که به دنبال سنگ‌اندازی هستند تا عملکرد آن‌ها تحت کنترل سازمان بورس قرار نگیرد، برخورد قاطع داشته باشد.

 

  کد خبر
379879
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن