بین الملل

اردوغان: خط‌لوله گاز روسیه-ترکیه ۸ ژانویه افتتاح می‌شود

رییس‌جمهور ترکیه گفت: خط لوله ترکیش استریم، که با ۹۱۷ کیلومتر طول از اعماق دریای سیاه گاز روسیه را به ترکیه انتقال می‌دهد، در استانبول افتتاح خواهد شد. 

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از راشاتودی، رییس‌جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، رسما اعلام کرد خط لوله ترکیش استریم، که با ۹۱۷ کیلومتر طول از اعماق دریای سیاه گاز روسیه را به ترکیه انتقال می‌دهد، در استانبول افتتاح خواهد شد. 

اردوغان گفت که این خط لوله از ۸ ژانویه ۲۰۲۰ عملیاتی خواهد شد. مسکو هم پیش از این تایید کرده بود که رییس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، احتمالا در جشن افتتاح ترکیش‌ استریم در استانبول حضور خواهد داشت.

این خط لوله از پایانه کمپرسور روسکایا  گازپروم در نزدیکی شهر آناپا در جنوب روسیه آغاز شده و تا شهر کی‌یی‌کوی در ترکیه ادامه پیدا می‌کند و در این شهر به خط‌لوله‌های دیگر متصل می‌شود. این خط‌لوله از یک بخش دریایی و دو بخش ساحلی تشکیل شده است و انتظار می‌رود سالانه ۱.۱ تریلیون فوت مکعب گاز را انتقاد دهد. 

این پروژه جاه‌طلبانه توسط شرکت‌های روسی و ترکی تکمیل می‌شود و در فرایند ساخت آن از دو کشتی تخصصی استفاده شد که کار آنها لوله‌گذاری در اعماق دریا تا عمق ۲۲۰۰ متر می‌باشد. صربستان و مجارستان هم در حال ساخت خط‌ لوله جداگانه‌ای هستند که گاز روسیه را از ترکیش استریم به اروپا انتقال خواهد داد.

منبع

مهر

  کد خبر
417280
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن