بین الملل

دفاع وزیر نفت عربستان از تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا

وزیر انرژی عربستان سعودی، شاهزاده عبدالعزیز، هرگونه رقابت بین اوپک و تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا را رد کرد. او در دفاع از تولیدکنندگان آمریکایی گفت: آنها شغل ایجاد می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، وزیر انرژی عربستان سعودی، شاهزاده عبدالعزیز، هرگونه رقابت بین اوپک و تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا را رد کرد. او در دفاع از تولیدکنندگان آمریکایی گفت آنها شغل ایجاد می‌کنند.

عبدالعزیز که به دنبال توافق کاهش تولید جدید اوپک پلاس در اجلاس وین با خبرنگار سی‌ان‌بی‌سی صحبت می‌کرد، گفت: تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اند، آنها نیازهای انرژی آمریکا را هدف خود قرار داده و تعداد بشکه‌های بیشتری تولید می‌کنند. آنها همچنین با این کار باعث رشد اقتصاد و ایجاد شغل شده‌اند. آنها کار فوق‌العاده‌ای انجام داده‌اند. 

شکوفایی تولید نفت شیل آمریکا در کنار عوامل دیگر باعث سقوط قیمت‌های نفت شد و اعضای اوپک را مجبور کرد برای جلوگیری از کاهش قیمت‌ها وارد عمل شده و تولید خود را کاهش دهند. تولیدکنندگان نفت شیل جزئی از این توافق نبودند و بر خلاف اعضای اوپک و متحدان آنها (شامل روسیه) تولید خود را بالا بردند.  به این ترتیب آمریکا در حال حاضر بالاتر از روسیه و عربستان سعودی به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده است. 

عبدالعزیر در پاسخ به سوالی در مورد احتمال تشکیل ائتلاف اوپک و تولیدکنندگان شیل در آینده، از محدودیت‌های قانونی سخن گفت، اما اشاره کرد که عربستان سعودی و شرکت نفت این کشور، آرامکو، بین‌المللی‌تر از گذشته عمل خواهند کرد.

منبع

مهر

  کد خبر
420391
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن