انرژی

کاهش مصرف سوخت و آلایندگی در نیروگاه‌ها با نانوسوخت هیبریدی

عکس آرشیوی است
محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به تولید نانوسوخت هیبریدی، جهت بهبود عملکرد و راندمان احتراق سوخت، کاهش مصرف سوخت و آلایندگی در نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع مختلف و نیز مواد نانو ساختار معلق در انواع سوخت‌ها شدند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، دکتر امیرحسین زمزمیان عضو هیئت علمی پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی و محقق این طرح، کاهش صدای موتور، دمای بیشتر شعله، ایجاد ظرفیت حرارتی بالاتر، سوخت پاک و بدون دوده، استهلاک کمتر، مشعل و تجهیزات جانبی و صرفه‌جویی در هزینه حمل و نقل سوخت را از مزایای این محصول برشمرد.

وی درخصوص مشخصات فرایند این نوع از نانوسوخت‌ها گفت: سوخت‌های نانوسیال هیبریدی، کلاس جدیدی از سوخت‌های مبتنی بر فناوری نانو، با استفاده از سوخت‌های مایع گازوئیل با تعلیق یا در واقع سوسپانسیون پایدار از ذرات به اندازه نانومتری هستند و بسته به خاصیت فیزیکی، شیمیایی و الکتریکی مواد افزودنی نانو یا نانوذرات، سوخت‌های نانوسیالی می‌توانند به عملکرد بهتری دست پیدا کنند.

بر اساس اعلام وزارت علوم، این محصول در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی امسال (۱۳۹۸) به‌عنوان دستاورد برگزیده رونمایی شد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
442725
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن