انرژی

منابع آبی در حال ورود به نقطه بحرانی است

ایسنا/قم معاون استاندار قم بیان کرد: منابع آبی در حال ورود به نقطه بحرانی است.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، دکتر سلیمان پور معاون سیاسی، امنیت و اجتماعی استانداری قم با حضور در نشست آموزشی و توجیهی«یازدهمین جشنواره فرهنگی فراگیری نخستین واژه؛ آب» ضمن تسلیت ایام حزن و اندوه حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار کرد: در کلام خداوند در قرآن و در فرهنگ دینی ما به ویژگی حیات‌بخشی آب در همه موجودات دلالت دارد لذا مسئله آب و صرفه‌جویی در مصرف آن بسیار مهم و حیاتی است و در تمام طول سال باید ارتقای دانش و فرهنگ استفاده بهینه از آب در دستور برنامه‌های آموزشی به ویژه در مقاطع ابتدایی قرارگیرد.

معاون استاندار قم بحران کم آبی در سطح دنیا را مورد توجه قرار داد و افزود: طبق تحقیقات علمی در سازمان‌های جهانی مرتبط با موضوع آب، ایران جزء کشورهای در حال ورود به نقطه بحرانی منابع آبی است و لازم است با حساسیت جدی در کشور به این امر مهم توجه شود.

سلیمان پور به بارندگی‌های چند روز اخیر در استان و سایر نقاط کشور اشاره کرد و گفت: برگزاری این نشست در فصل بارندگی اهمیت ویژه‌ای دارد، چرا که اساس برنامه‌ریزی برای حفظ منابع آب در زمان بارش و در موقعیتی است که مردم با مشاهده بارندگی‌ها فکرمی کنند مشکل کم آبی حل شده است، درحالیکه با توجه به شرایط سخت و دشوار تنش آبی کشور این تعداد بارندگی‌ها هیچ‌وقت کمبودها را جبران نمی‌کند.

وی برنامه‌ریزی در زمینه بهینه‌سازی مصرف آب و حفظ منابع آبی را وظیفه ذاتی مدیران متولی آب در استان دانست و ادامه داد: همه آحاد جامعه موظف‌اند تا در زمینه صرفه‌جویی و حراست از منابع آبی با خادمان خود همکاری نمایند لازم است در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

معاون استاندار قم با تاکید بر اینکه برگزاری نشست‌هایی با موضوع ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب، در بین اقشار مختلف بسیار کاربردی است، عنوان داشت: یکی از جوامع هدف تأثیر گذار در این زمینه مدارس و فرهنگیان هستند که می‌توانند نقش موثر آموزشی را در هدایت نسل جوان و دانش‌آموزان القاء کنند.

سلیمان پور به تلاش قابل قبول مسئولین آب و فاضلاب جهت تأمین نیازهای استان در این بخش اشاره کرد و گفت: مصرف‌کنندگان باید به خوبی با تلاش‌ها و اقداماتی که صورت می‌گیرد تا منابع آبی از مرحله استحصال آب و انتقال تا رساندن به مصرف‌کننده، آشنا شوند و قدر این نعمت الهی را به خوبی بدانند.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: با افزایش ثمردهی کشاورزی با تغییر نوع کشت، اصلاح روش‌های توزیع و مصرف آب، تعین اولویت در صنایع کم آب بر و اصلاح الگوی مصرف آب با بهبود وضعیت فرهنگی جامعه می‌توان به حل بحران آب در کشور کمک کرد.

منبع

ایسنا

  کد خبر
445516
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن