اقتصاد کلان

وابستگی اقتصاد به نفت مهمترین مشکل کشور است

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: در حال حاضر وابستگی اقتصاد به نفت مهمترین مشکل مملکت است.

به گزارش آرمان اقتصادی، داوود دانش جعفری با بیان اینکه اقتصاد ایران از مشکلات زیادی رنج می برد و این مشکلات باعث شده آن نتیجه مناسب در کشور حاصل نشود اظهار کرد: همه می گویند چرا اقتصاد ایران به رغم داشتن ظرفیت و توان بالا به نتیجه مطلوب و مقصود خود نمی رسد؟ این مسئله مربوط می شود به اینکه در برخی از حوزه ها مشکلاتی وجوددارد که اگر بتوان مشکلات مربوطه را به درستی شناسایی و درمان کرد می توان به آن نتایج مطلوب و مقصود رسید؛ مثل برخی از کشور ها که در یک مقطعی به این نتیجه رسیدند که باید مشکلات خود را برطرف کنند مثل چین و هند.

وی افزود: این کشورها با آسیب شناسی و شناسایی نقاط ضعف خود موفق شدند راه حل های مناسبی پیدا کنند و اکنون وضعیت بهتری در اقتصاد دارند.

دانش جعفری ادامه داد: نفت چیز بدی نیست اما این ثروت خدادادی یکسری ویژگی هایی دارد و این ویژگی ها ممکن است در برخی مواقع دردسر ساز باشد؛ البته راه حل هم دارد. یکی از مسائل اینکه قیمت جهانی نفت هر از چند گاهی بالا و پائین می شود. در خود اقتصاد ایران نیز در یک مقطعی قیمت نفت به هشت دلار و مقطع دیگر به ۱۲۰ دلار رسید.
دولتی بودن اقتصاد، مشکل‌زا شده است

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی که با رادیو اقتصاد گفت‌وگو می‌کرد، دولتی بودن اقتصاد را از دیگر مشکلات کشور برشمرد و افزود: اقتصاد ایران به دلیل نفتی بودن تا حد زیادی دولتی است البته عیبی هم ندارد دولت در اقتصاد فعال باشد اما اگر دولت رقیب بخش خصوصی و مردم شود در چنین شرایطی مشکلات در اقتصاد افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: بخش خصوصی وقتی احساس کند یک رقیب قدرتمندی دارد و نمی تواند با او رقابت کند؛ بنابراین کم کم خود را به کنار می کشد و در حوزه هایی وارد می شود که حیات خلوت داشته باشد و اینطور نباشد که دولت هرچند یکبار با یک سیاست گذاری اوضاع او را بهم بریزد.

وی ادامه داد: متاسفانه با دولتی شدن اقتصاد یکسری مشکلات دیگری هم بروز و ظهور پیدا می کند؛ از جمله اولویت هایی که دولت در نظام بودجه ریزی انتخاب می کند باید متناسب با نیازهای اصلی کشور باشد.

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به وجود  ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه نیمه تمام در کشور گفت: چند سالی است که بودجه عمرانی کشور پیش خور شده و همه طرح ها و پروژه ها نیمه تمام باقی مانده؛ در حالیکه دولت می توانست نصف این پروژه ها را انتخاب، تکمیل و به بهره برداری برساند.

آسان‌گیری به واردات در سیاست های اقتصادی اشتباه است

دانش جعفری افزود: از دیگر مشکلات کشور این است که خیلی نسبت به واردات در سیاست های اقتصادی آسان گرفته می‌شد. خیلی از کالاها که در ایران بهتر هم تولید می‌شد، از خارج وارد می‌شد چون جنس خارجی نسبت به داخلی ارزان تر بود و از طرفی اسم خارجی روی اجناس بود و عده ای فکر می کردند از ایرانی بهتر است؛ در حالیکه این طور نبود. متاسفانه با همین شیوه خیلی از اقلام خارجی به مرور جایگزین اقلام داخلی شد.

وی افزود: بدون شک با واردات بی رویه ضمن افزایش نرخ بیکاری باعث کم سو شدن چراغ تولید داخلی و به یک معنا تعطیلی بنگاه های اقتصادی منجر می شود.

دانش جعفری بیان داشت: سیاست دولت در اقتصاد باید به گونه ای باشد که تولید داخلی تقویت شود؛ به عبارتی اگر دولتمردان کاری کنند که تولید داخلی بالاترین سود را داشته باشد بدون شک بسیاری از مشکلات کشور برطرف خواهد شد.
هیچ کشوری بدون تقویت اقتصاد داخلی به جایی نرسیده است

وی تصریح کرد: هیچ کشوری بدون تقویت اقتصاد داخلی به جایی نرسیده است؛  از این رو ضرورت دارد همه برای تقویت و شکوفایی اقتصاد کشور پای کار باشند و تلاش کنند.

وی بی‌ثباتی‌های اقتصادی را از دیگر چالش های کشور عنوان کرد و افزود: وقتی سیاست های اقتصادی هر از چندگاهی تغییر می کند بدون شک سرمایه گذار و فعال اقتصادی توان برنامه ریزی بلند مدت را نخواهد داشت. برای توسعه اقتصادی باید ثبات و امنیت لازم در کشور وجود داشته باشد تا سرمایه گذاران با طیب خاطر به سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی بپردازند.

وزیر اسبق اقتصاد با بیان اینکه رفع مشکلات اقتصادی نیاز به راهبرد دارد؛ یعنی یکسری اصول کلی را باید همه قبول کنند تا حرکت ها منجر به نتیجه شود گفت: یکی از این موارد این است که تا جای ممکن اقتصاد را درون زا کرد.
منظور از درون زا کردن اقتصاد این است که تولید و فعالیت های اقتصادی حتی المقدور مبتنی بر نهاده های باشد که در دسترس است. دورن زاکردن اقتصاد به معنای نداشتن تعامل با دنیا و بستن درهای کشور نیست.
سیاست های اقتصادی کشور باید صادرات محور باشد

وی با تاکید بر اینکه سیاست های اقتصادی کشور باید صادرات محور باشد، گفت: سیاست خیلی از کشورهای آسیایی جنوب شرقی که امروز در اقتصاد حرفی برای گفتن دارند مبتنی بر صادرات بوده است. برای توسعه صادرات باید کالاهایی با کیفیت و قابل رقابت تولید کرد تا در مصاف با کالاهای دیگر کشور ها عقب نماند. همه این کشورها یک مدت طولانی از صنعت و تولید داخلی خود حمایت کردند و درهای اقتصاد را باز نکردند تا هر جنس بنجلی وارد بازارهای داخلی شان شود.

دانش جعفری گفت: اگر این مشکلات برطرف شود بطور حتم اقتصاد کشور مقتدر و شکوفا خواهد شد. البته اقتصاد ایران با همین وضعیت جایگاه بالایی در دنیا دارد اما حق مردم ایران بالاتر از این حرف هاست و باید به رتبه های تک رقمی رسید که رسیدن به چنین جایگاهی نیاز به برنامه ریزی و همراهی و همکاری همگان دارد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
455253
کلیدواژه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن