اقتصاد کلان

اقتصاد کانادا در بدترین وضعیت ۱۱ سال اخیر

اقتصاد کانادا در ماه مارس بدترین عملکرد معاصر خود را به ثبت رساند.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از مرکز آمار کانادا، رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ قاره آمریکا به طرز کم سابقه ای منفی شد.

برخی از کارشناسان، تعطیلی گسترده کسب و کارها در نتیجه شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی را  از جمله دلایل مهم ثبت رشد منفی ۲.۱ درصدی اقتصادی کانادا در سه ماهه نخست امسال می دانند. این رشد که ۲.۲ درصد کمتر از رشد سه ماه قبل و ۰.۲ درصد کمتر از رقم پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بود، بدترین عملکرد فصلی اقتصاد این کشور از سه ماهه نخست سال ۲۰۰۹ تاکنون محسوب می شود.

در بین بخش‌های مختلف، رشد بخش مخارج خانوار منفی ۲.۳ درصد بوده است و مخارج دولتی نیز با رشد منفی ۱.۱ درصد در رده بعدی قرار دارد.

دفتر پارلمانی بودجه کانادا پیش بینی کرده است در سناریو بدبینانه، اقتصاد کانادا امسال ۱۲ درصد کوچک شود که بدترین وضعیت مربوط به سه ماهه دوم سال با رشد منفی ۲۰ درصدی خواهد بود. حتی در سناریو خوش بینانه نیز اقتصاد این کشور حدود پنج درصد کوچک خواهد شد که در هر دو صورت، بدترین عملکرد آن از زمان ثبت گزارش ها در سال ۱۹۶۱تاکنون بوده است.

این دفتر هم چنین نسبت به رسیدن کسری بودجه دولت به رقم بی سابقه ۱۸۱ میلیارد دلار هشدار داده است که معادل ۱۲.۷ درصد کل اندازه اقتصاد کانادا است.

بر مبنای ماهانه، رشد اقتصادی کانادا در ماه مارس منفی ۷.۲ درصد اندازه گیری شده که اگرچه بهتر از رشد منفی ۹ درصدی پیش بینی شده قبلی است اما بدترین عملکرد ماهانه اقتصاد این کشور در تاریخ معاصر محسوب می شود.

لازم به ذکر است که متوسط رشد اقتصادی کانادا در بازه زمانی۱۹۹۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۰.۲ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سپتامبر ۲۰۰۳ با ۱.۲ درصد  و کمترین رقم ثبت شده مربوط به دسامبر ۲۰۰۸ با منفی ۱.۴ درصد بوده است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
496460
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن