اقتصاد کلان

نرخ تورم همسایگان شمالی چه قدر است؟

نرخ تورم در گرجستان کاهش و در ارمنتستان افزایش یافت.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از تریدینگ اکونومیکس، تا پایان دوازده ماه منتهی به ژوئن، نرخ تورم در ارمنستان از ۱.۲  درصد در ماه می به ۱.۷ درصد افزایش یافته است که این نرخ،بالاترین نرخ تورم از ماه ژوئیه سال قبل محسوب می‌شود.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با منفی ۳.۸درصد بوده است. بر مبنای ماهانهنیز نرخ تورم این کشور در ماه ژوئنمنفی ۱.۴ درصد اندازه گیری شده است.  متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۹ معادل ۵۹۳.۶ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به ژوئن۱۹۹۴ با ۲۲هزار و ۸۸۷.۴۰ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵.۵۲درصد بوده است.

با توجه به قرار گرفتن تورم ارمنستان در سطح زیر ۲ درصد، بانک مرکزی این کشور فعلاً برنامه‌ای برای تغییر در نرخ بهره خود ندارد و به گفته آرتور جوادیان، رئیس بانک مرکزی این کشور  سیاست‌های پولی فعلی حفظ خواهند شد.

از سوی دیگر نرخ تورم در یکی دیگر از کشورهای منطقه یعنی گرجستان کاهشی بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به ژوئن، نرخ تورم در گرجستان از ۶.۵درصد در ماه می به ۶.۱  درصد کاهش یافته است که این نرخ، کمترین نرخ تورم از مارس سال قبل  تاکنون محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۳.۶ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به آب و برق با ۳.۲ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم گرجستان در ماه ژوئنمنفی ۱.۴ درصد اندازه‌گیری شده که ۱.۶ درصد کمتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.

 متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۲ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۱۲با منفی ۳.۳ درصد بوده است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
512847
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن