امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

نقش مؤثر قرارگاه سازندگی خاتم‌ برای احیای دریاچه ارومیه

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: با بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه، قرارگاه نقش بسیار مؤثر و فعالی را در طرح احیای این دریاچه ایفا کرد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص)، سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه به‌عنوان مهم‌ترین و باارزش‌ترین اکوسیستم‌های آبی ایران و جهان به شمار می‌آید اظهار داشت: طرح احیای دریاچه ارومیه در سه فاز برنامه‌ریزی شده است که با تکمیل آن سالانه حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه وارد می‌شود.

وی افزود: بخش مهمی از این میزان آب با استفاده از توانمندی منحصر به فرد قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در حوزه تونل‌سازی (مکانیزه) و با اجرای تونل کانی‌سیب به طول ۳۶ کیلومتر تأمین می‌شود.

محمد ضمن تشکر از همکاری وزارت نیرو و سازمان محیط زیست در اجرای این پروژه گفت: سرعت عمل در احیای دریاچه ارومیه از پیامدهای ناگوار کاهش سطح آب آن جلوگیری خواهد کرد و تکمیل این پروژه نقش مهمی در افزایش تدریجی سطح آب دریاچه تا تراز اکولوژیک ۱۲۷۴ دارد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) خاطرنشان کرد: قرارگاه نقش بسیار کلیدی و مؤثری در احداث زیرساخت‌های مدیریت منابع آب کشور دارد به گونه‌ای در حال حاضر در حدود ۵۰ درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور به میزان ۲۳ میلیارد مترمکعب که شامل ۶۲ سد می‌باشد توسط این مجموعه تکمیل و یا در حال ساخت می‌باشد.

وی اظهار داشت: احداث ۶۴۰۰ کیلومتر خطوط انتقال آب با لوله، ۳۹۰ کیلومتر تونل انتقال آب مکانیزه و ۷۳۱ کیلومتر کانال انتقال آب از دیگر فعالیت‌های قرارگاه در این حوزه استراتژیک است.

منبع

مهر

  کد خبر
534393
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن