امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

۸۶ درصد اراضی کشاورزی کشور خرد است

یک مقام مسئول با بیان اینکه ۸۶ درصد کشاورزی کشور توسط کشاورزان خرد انجام می شود، گفت: تنها ۱۴ درصد فعالیت های کشاورزی ایران دارای شرایط اقتصادی است.

به گزارش آرمان اقتصادی، غلامحسین طباطبایی مدیرعامل شرکت سهامی زراعی فعالیت‌های کشاورزی ایران در نشستی خبری با اشاره به اینکه ۸۶ درصد کشاورزی ایران توسط کشاورزانی انجام می‌شود که مساحت زمین آنها کمتر از ۱۰ هکتار است، گفت: در واقع می‌توان عنوان کرد که کشاورزی ما یک کشاورزی خرد است و فقط ۱۴ درصد فعالیت‌های این بخش دارای شرایط اقتصادی هستند.

وی با بیان اینکه در کشاورزی شرکت‌های سهام زراعی کشاورزان می‌توانند با تشکیل یک شرکت زیرنظر شرکت سهامی بزرگ‌تری قرار بگیرند، اظهار داشت: در این شرایط فعالیت‌ها اقتصادی می‌شود و همچنین کشاورزان می‌توانند از معافیت مالیاتی برای مدت ۱۰ سال استفاده کنند.

طباطبایی تصریح کرد: براساس محاسبات صورت گرفته، کشاورزانی که تحت پوشش شرکت‌های سهامی فعالیت می‌کنند ۲ تا ۲.۵ برابر کشاورزان خرد بهره وری دارند.

مدیرعامل شرکت سهامی زراعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایجاد برندی برای عرضه مطلوب‌تر محصولات کشاورزی گفت: در حال حاضر تمام شرکت‌های سهامی محصولات خود را با این برند در بازار عرضه می‌کنند که این باعث می‌شود مصرف کنندگان نیز از شرایط تولید آن محصول، اطمینان لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: کشاورزانی که تحت پوشش شرکت‌های سهامی فعالیت کنند مالکیت زمین خود را دارند اما براساس قرارداد منعقد شده حق استفاده از آب و خاک خود را به شرکت سهامی واگذار می‌کنند که خود نیز عضو آن شرکت هستند.

طباطبایی گفت: کشاورزان با فعالیت در قالب این شرکت‌ها علاوه بر اینکه هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند و آن را مدیریت می‌کنند، هم میزان بهره وری شأن افزایش می‌یابد و هم قادر هستند درآمد بالاتری کسب کنند.

منبع

مهر

  کد خبر
534628
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن