امور زیربناییراه و ساختمان

تغییر الگوی تجارت در خزر از کالاهای فله به کالاهای کانتینری و یخچالی/ اعلام جزییات تخفیفات بندری به کانتینری‌ها

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره «تغییرالگوی تجارت در دریای خزر از کالاهای فله و متفرقه به کالاهای کانتینری و یخچالی»، از «تجهیز بنادر شمالی ایران به زیرساخت‌های لازم برای پذیرش کشتی‌های کاننتینربر » و « تخفیفات متنوع به شناورها و کانتینرهای یخچالی وارداتی و صادراتی » به منظور هموارتر کردن مسیر تجارت خبر داد.

فرهاد منتصر کوهساری در گفت‌وگو‌ با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ایلنا از تغییر الگوی تجارت در دریای خزر خبر داد و اظهار داشت: به دنبال تغییر الگوی تجارت در بنادر شمالی از کالاهای فله و متفرقه به کالاهای کانتینری و یخچالی و همچنین صادرات کالاهای یخچالی از طریق بنادر جنوبی کشور، سازمان بنادر زیرساخت‌های لازم از جمله تجهیز هر چه بیشتر بنادر  برای پذیرش کشتی های کانتینربر در شمال کشور و پذیرش شناورهای یخچالی در جنوب کشور را فراهم کرده است.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی، با بیان اینکه این سازمان همچنین ظرفیت ترمینال‌های کانتینری معمولی و یخچالی را نیز ارتقا داده است، ادامه داد: در راستای بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط با نقش بی‌همتای تولید و تاثیر آن در ایجاد تغییر محسوس در زندگی مردم و نام گذاری سال جاری توسط ایشان به نام سال جهش تولید، شاهد افزایش ۱۵۰ درصدی تجارت کالاهای یخچالی در بنادر جنوبی و شمالی بوده‌ایم.

وی با اشاره به مصوبه اخیرا هیات عامل سازمان بنادر، به منظور هموارتر کردن مسیر تجارت کالاهای یخچالی، اظهار داشت: طبق این مصوبه شناورهای کانتینر بر در بنادر شمالی، شناورهای یخچالی در بنادر جنوبی و کانتینرهای یخچالی وارداتی و صادراتی در بنادر شمالی و جنوبی کشور از تخفیفات متنوع و مناسبی برخوردار خواهند شد.

به گفته کوهساری، در بنادر شمالی کشور کلیه شناورهای کانتینر بر که صرفا محموله کانتینری حمل می‌کنند، از ۲۵ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه توقف کنار اسکله برخوردار می‌شوند.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: برای کلیه شناورهای یخچالی از ۲۵ درصد تخفیف در حقوق، عوارض و هزینه توقف کنار اسکله در بنادر جنوبی کشور لحاظ خواهد شد.

کوهساری همچنین گفت: در بنادر شمالی و جنوبی کشور کانتینرهای یخچالی وارداتی از ۲۰ درصد تخفیف در  THC و کانتینرهای یخچالی صادراتی مجموعا از ۴۵ درصد تخفیف برخوردار می‌شوند.

طبق گزارش‌های ارایه شده، بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد این تخفیف‌ها می‌تواند در شرایط کنونی، که کشور در شرایط تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته است، به صادرات تولیدکنندگان ایرانی کمک فراوانی کند و گام مهمی در تحقق جهش تولید برداشته شود.

منبع

ایلنا

  کد خبر
536790
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن