امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

مصرف سالانه ۳۵ هزارتن آفت‌کش در کشور/ وابستگی ۹۸ درصدی به واردات

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به مصرف سالانه ۳۵ هزارتن آفت‌کش در کشور، گفت: بیش از ۹۸ درصد این آفت کش ها از خارج کشور تامین می شود.

به گزارش آرمان اقتصادی، کیخسرو چنگلوایی در مصاحبه با رادیو اقتصاد، اظهار داشت: سالانه معادل ۱۸ میلیون هکتار در کشور بر علیه بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز مبارزه می‌شود که در این ارتباط کم و بیش ۳۵ هزار تن انواع آفت کش مورد مصرف قرار می‌گیرد.

وی افزود: بیش از ۹۸ درصد این آفت کش‌ها به یک معنا صد در صد از خارج کشور تأمین می‌شود. ورود این آفت کش‌ها که برای تضمین امنیت غذایی و تولید حیاتی بوده به صورت تام و تمام به تأمین و تخصیص ارز وابسته است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از ۲۰ فروردین ماه سال جاری وقتی مبنای ارز از ترجیحی به نیمایی تبدیل شد وارد کنندگان برای واردات سموم و انواع آفت کش‌ها با افزایش قیمت پنج برابری مواجه شدند.

وی افزود: برای مثال وارد کننده که پیش از این سمی را با یک واحد وارد می‌کرد اکنون باید با پنج واحد وارد کند.

چنگلوایی اظهارداشت: پس از تغییر گروه کالایی آفت کش‌ها و افزایش نرخ ارز، مشکلاتی در زمینه تأمین نقدینگی مورد نیاز برای وارد کنندگان سموم و آفت کش‌ها به وجود آمد.

وی ادامه داد: با توجه به پیگیری‌های که به عمل آمد دیروز با حضور مدیران عامل انجمن وارد کنندگان و تولید کنندگان سموم و آفت کش جلسه‌ای با روح الله خدا رحمی مدیرعامل بانک کشاورزی برگزار شد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در این نشست مقرر شد از سوی بانک کشاورزی و از محل منابع داخلی اعتباری معادل ۸ هزار میلیارد ریال در قالب تسهیلات سرمایه در گردش برای این منظور تخصیص یابد.

منبع

مهر

  کد خبر
539343
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن