كشاورزی و دامپروری

منصوری: در مدت کوتاهی وضعیت نگران کننده کشت و صنعت مغان را بهبود می دهیم

رئیس مجمع کشت و صنعت مغان گفت: امیدواریم بدون حاشیه و با هماهنگی و تعامل سازنده با همه مسئولین استان و با همکاری دستگاههای نظارتی و امنیتی در مدت زمان کوتاهی شرایط نگران کننده این مجموعه را بهبود بخشیم.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک های کشاورزی اولین نشست بررسی وضعیت موجود و تدوین برنامه ها وسیاستها برای افزایش بهره وری و ساماندهی بخشهای مختلف تولید در کشت و صنعت و دامپروری مغان با حضور اعضای مجمع وهیات مدیره جدید دولتی در محل سالن جلسات این شرکت برگزار شد.

آخرین اخبار اقتصادی در توئیتر پایگاه خبری آرمان اقتصادی. (کلیک کنید)

 منصوری رئیس مجمع کشت وصنعت و دامپروری مغان و مدیرعامل شرکت شهرکهای کشاورزی در جمع مدیران جدید این شرکت به قدمت و پیشینه کشت و صنعت مغان که اداره آن به این شرکت واگذار شده اشاره کرد و گفت: تحولات و تغییرات نیم قرن اخیر ، به نقشی که  این شرکت میتواند در تقویت و افزایش  تولید ، تثبیت جمعیت عشایری و کشاورزان ، کمک به مهاجرت معکوس ، ترنور مالی بالای سالانه ،رشد اقتصادی منطقه واستان کمک کند.

وی تصریح کرد:  این مجموعه می توانمند بهکارشناسان بخش کشاورزی و کشاورزان ، به اشتغال بیش ار ۵۰۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم ، ایجاد زنجیره ارزش ، افزایش ارزش افزوده محصولات تولیدی و…. کمک کند.

منصوری اظهار داشت: این مجموعه برخی مشکلات از جمله بهره وری و بازدهی پایین در باغات میوه؛ مزارع و واحدهای دامپروری داشته است.

  و ی افزود: استفاده غیراصولی در مصرف  نهاده ها ، عدم برنامه ریزی برای تقویت و استفاده مناسب از  اراضی ،  عدم بروز رسانی و بهسازی و نوسازی ماشین الات و صنایع موجود از جمله کارخانجات لبنیات ، قند ،سورت و پروسس میوه ،رب گوجه،کود دامی،خوراک دام و روغن کشی  و از همه مهمتر بهره وری پایین نیروی انسانی و عدم ساماندهی  مناسب آنها دربخش های تولید و فصول مختلف تناسب از جمله دیگر مشکلات مجموعه است که جملگی ناشی از ضعف مدیریت وعدم برنامه ریزی مناسب در همه امور است.

وی تاکید کرد: با وجود مدیران جدید آن هم در بدنه وزارت جهاد کشاورزی منبعد این مشکلات پذیرفته نیست.

رئیس مجمع  کشت و صنعت و دامپروری  مغان گفت: تدوین برنامه اجرایی بهره ور و اصلاح ساختار و توانمند نمودن کارشناسان و نیروی کار، توجه جدی به تقویت و بازسازی مزارع و باغات و صنایع موجود و تامین بموقع مواد اولیه موردنیاز براساس ظرفیت واحدهای تولیدی  و بالاخص خلق منابع جدید و استفاده از روش کنترل (هزینه – درآمد) در واحدهای تولیدی در کنار نظارت مستمر و موثر و کنترل هوشمند هزینه ها و آینده نگری و  توجه جدی به سلامت محیط کار و تولید وتعهد و پاکدستی عوامل انسانی  را  از جمله موارد مورد نطر برای بهبود شرایط فعلی است.

 منصوری گفت: عدم کنترل هزینه ها و نظارت بسیار ضعیف در همه امور  ، نبود الگوی کشت مناسب و  متناسب با کیفیت و ظرفیت اراضی ،  استفاده نکردن از منابع موجود به ویژه کودهای حیوانی تلمبار شده در طول چندین  دهه اخیر برای اصلاح و تقویت خاک اراضی ، آبیاری سنتی در بخش عمده اراضی و بکارگیری  مدیریت سنتی بجای مدیریت علمی و دانش محور از جمله  عوامل موثر در هدر رفت منابع و بهره وری ضعیف در این کشت و‌صنعت است.

وی  ابراز امیدواری کرد که مدیران جدید بتوانند بدون توجه به عوامل حاشیه ساز و با هماهنگی و تعامل سازنده با همه مسیولین استان و با همکاری دستگاههای نظارتی و امنیتی در مدت زمان کوتاهی این شرایط نگران کننده را بهبود ببخشند.

انتهای پیام/

منبع

تسنیم

  کد خبر
584350
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن