بین الملل

نیروی کار مهاجر در چین ۱.۸ درصد در ۲۰۲۰ کاهش یافت

بحران کرونا تعداد کارگران مهاجر در چین را در ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن ۱.۸ درصد پایین آورده است.

 به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از رویترز، اطلاعات اداره ملی آمار چین که در روز جمعه منتشر شد نشان می‌دهد تعداد کارگران مهاجر در چین در ۲۰۲۰ به دنبال آسیب دیدن اقتصاد از همه‌گیری کرونا، ۱.۸ درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته و به ۲۸۵.۶ رسیده است.

 جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در توئیتر پایگاه خبری آرمان اقتصادی.

 تعداد کارگران مهاجرت در چین ۰.۸ درصد در ۲۰۱۹ افزایش داشت.

 موج کارگران روستایی در چین که به دنبال شغل و زندگی بهتر به شهرها مهاجرت می‌کنند، باعث حمایت از رشد اقتصاد چین و شهرنشینی طی چهار دهه گذشته بوده است.

 ولی با افزایش سن جمعیت در چین، دوره کار ارزان‌قیمت به تدریج از بین رفته و دستمزدها را در بحبوحه یک تغییر اقتصادی افزایش می‌دهد.

 تعداد مهاجرانی که خارج از استانهای وطن خود کار می‌کنند ۲.۷ درصد کاهش یافته و به ۱۶۹.۵۹ میلیون رسیده است. تعداد کارگرانی که در  زادگاه خود کار می‌کنند هم با ۰.۴ درصد کاهش ۱۱۶.۰۱ میلیون نفر اعلام شده است.

در میان کارگران مهاجر، ۵۱.۵ درصد در سال گذشته میلادی در بخش خدمات فعالیت می‌کردند که ۰.۵درصد نسبت به ۲۰۱۹ افزایش داشته است. ۲۷.۳ درصد در بخش تولید شاغل بودند و ۱۸.۳ درصد در بخش ساخت و ساز. متوسط دستمزد ماهانه کارگران مهاجر ۲.۸ درصد در ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل افزایش یافته و به ۴۰۷۲ یوان (۶۳۰ دلار) رسیده است. کارگران بخش تولید ۳.۵ درصد افزایش دستمزد داشته‌اند که بیشتر از کارگران سایر بخش‌ها بوده است.

گزارش اداره آمار نشان می‌دهد متوسط سن کارگران مهاجر در سال گذشته میلادی برابر با ۴۱.۴ سال بوده که ۰.۶ سال بیشتر از ۲۰۱۹ است.

کارگران بالای ۵۰ سال ۲۶.۴ درصد از کل کارگران مهاجر را تشکیل می‌دادند که ۱.۸ درصد نسبت به ۲۰۱۹ افزایش داشته است. تعداد کارگران زیر ۴۰ سال تا ۴۹.۴ درصد در ۲۰۲۰ نسبت به ۵۰.۶ درصد در ۲۰۱۹ پایین آمده است.

اقتصاد چین که در اوایل ۲۰۲۰ به خاطر بحران کرونا کوچک شده بود، ۲.۳ درصد در ادامه سال رشد کرد که پایین‌ترین رشد اقتصادی این کشور طی ۴۴ سال گذشته بود.

انتهای پیام/۹۰

 

منبع

تسنیم

  کد خبر
633868

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن