صنعت، معدن، تجارت

سردرگمی فعالان اقتصادی به‌دلیل تعدد قوانین و مقررات

رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس با اشاره به لزوم افزایش هم‌افزایی و قدرت ریسک‌پذیری در بین مدیران، تعدد قوانین را یکی از موانع اصلی در بخش تولید و سردرگمی فعالان اقتصادی برشمرد.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از وزارت صمت، سید شمس‌الدین حسینی در جلسه هم‌اندیشی و ارائه بسته پیشنهادی وزارت صنعت در زمینه پشتیبانی و مانع‌زدایی از بخش تولید، با تشریح وضعیت اقتصادی کشور، اظهار داشت: گرچه همچنان مشکلات مربوط به تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا ادامه دارد، اما چشم‌انداز خوبی برای سال ۱۴۰۰ متصور است.

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید در مجلس با بیان اینکه در سال‌های اخیر قدرت ریسک‌پذیری در بین مدیران کاهش یافته است، ادامه‌داد: نمی‌توان از مدیری که قدرت ریسک‌پذیری ندارد، انتظار کارهای بزرگ داشت و علاوه بر آن، کاهش هم‌افزایی بین بخش‌های مختلف سبب ایجاد مشکلات و موانع متعددی در حوزه اقتصادی شده است.

وی تصریح کرد: تعدد مجوزها برای انجام یک فعالیت اقتصادی باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار گیرد، اکنون یک فعال اقتصادی برای اخذ مجوز بین دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف سردرگم است و برای بهبود فضای کسب‌وکار لازم است این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

حسینی در ادامه به اصلاح ماده هفت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی‎ اشاره کرد و گفت: سال گذشته این ماده اصلاح شد و اگر اعتقاد بر اجرای جدی آن باشد، نیاز به قانون جدید وجود ندارد، بنابراین لازم است این ماده در دستور کار جلسه‌ای متشکل از همه دستگاه‌های مرتبط قرار گیرد و از ظرفیت آن استفاده شود.

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس همچنین با اشاره به مشکلات مربوط به نقدینگی، تأمین مالی و بازار سرمایه در بخش تولید و با تاکید بر جلوگیری از انحصارها گفت: یکی از موضوعاتی که وزیر صنعت در قانون برنامه بودجه به آن اشاره کرد، معادن و استفاده از ظرفیت آن‌ها بود، اگر بتوانیم زنجیره تولید ۲۰ درصد از معادن کشور را تکمیل کنیم بسیاری از مشکلات مربوط به بودجه حل خواهد شد و باید در این زمینه نیز اقدام‌های مناسب را انجام داد.

منبع

مهر

  کد خبر
634518
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن