امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

اجرای طرح الگوی کشت با ساماندهی کشاورزان خرد امکانپذیر است

یک فعال بخش خصوصی گفت: با ساماندهی کشاورزان خرد در قالب تعاونی ها، قادر به اجرای طرح الگوی کشت در کشور خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از تعاون روستایی، حسین کاکاوند، عضو هیئت مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد کشاورزی ایران خرده مالکی است، گفت: با شرایط خرده مالکی و کشاورزی سنتی نمی‌توان شاهد اتفاقات بزرگی در بخش باشیم و برای گذر از این دوران نیازمند مدرنیته و صنعتی شدن کشاورزی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در مرحله اول کشاورزان خرد باید ساماندهی شوند، افزود: هم اکنون این کشاورزان در قالب تعاونی‌های کشاورزی و روستایی ساماندهی می‌شوند اما نیاز به حمایت و تقویت بیشتری است تا طرح در سراسر کشور اجرا شود.

این فعال بخش خصوصی اظهار امیدواری کرد که سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، کماکان و به مثابه گذشته با قوت هر چه تمامتر به فعالیت‌های توسعه‌ای خود و حمایت‌های قانونی از تشکل‌های بخش کشاورزی در راستای مدیریت زنجیره ارزش محصولات کشاورزی ادامه دهد و گفت: تعاونی‌های زیر نظر این سازمان می‌توانند به طور مؤثر در ساماندهی کشاورزان خرد و حمایت از بهره داران کشور اقدام کنند ضمن اینکه با ساماندهی کشاورزان خرد ما قادر خواهیم بود طرح بزرگی از جمله الگوی کشت محصولات کشاورزی را در کشور اجرا کنیم.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به شرایط ایجاد شده برای تولید برخی محصولات صیفی از جمله سیب زمینی و پیاز تصریح کرد: این مشکلی است که ما هر سال با آن مواجه هستیم اما هیچگاه کسی چاره جدی برای آن نمی‌اندیشد در حالی که در بخش کشاورزی نیازمند انجام اقدامات زیرساختی هستیم.

به گفته کاکاوند اجرای طرح الگوی کشت می‌تواند به ساماندهی این شرایط بحرانی کمک کند.

وی تاکید کرد: دولت به جای انحلال سازمان مرکزی تعاون روستایی و تضعیف تعاونی‌های کشاورزی، این سازمان را تقویت کند تا در نهایت بتوانیم بخش کشاورزان را به سمت مدرنیته پیش ببریم و شرایط طوری نباشد که سیب زمینی و پیاز از مسائل اصلی کشور ما باشد.

منبع

مهر

  کد خبر
634801
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن